ABORCJA Z POWODU WAD PŁODU PO PSEUDOWYROKU TK. JAKIE MAM OPCJE?

Jesteś w sytuacji zagrażającej życiu? Masz pytanie lub wątpliwość? Potrzebujesz interwencji? Napisz na info@federa.org.pl lub zadzwoń pod nr 22 635 93 95.

Potrzebujesz porady prawnej? Napisz napomocprawna@federa.org.pl.

Dyżur pomocowy lekarki ginekolożki w ramach federacyjnego Telefonu Zaufania – środy i wybrane poniedziałki między 16.00 a 20.00 (zobacz grafik na ten miesiąc) pod nr 22 635 93 92 lub mailowo na ginekolozki@federa.org.pl.

WAŻNE! Wszystkie podane niżej opcje są legalne i bezpieczne dla osoby w ciąży. Osoba w ciąży nigdy nie jest karana za swoją aborcję. Bez względu na powód, metodę czy miejsce aborcji. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub szczególną sytuacje zdrowotną – zapytaj i skonsultuj.


Po opublikowaniu pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 1/20, czyli od dnia 27 stycznia 2021 r. aborcja z powodu wad płodu jest niemożliwa w publicznym szpitalu w Polsce.

Są jednak inne możliwości.

  • ZAGROŻENIE ZDROWIA/ŻYCIA PACJENTKI W CIĄŻY

Aborcja w Polsce dostępna jest ze względu na zły stan psychiczny lub fizyczny osoby w ciąży. Ciąże z ciężko i nieodwracalnie uszkodzonym płodem są ciążami podwyższonego ryzyka. Są też wielkim obciążeniem psychicznym dla pacjentki, mogą powodować depresję i traumę.

POTRZEBNE DOKUMENTY:
  • w przypadku zagrożenia zdrowia fizycznegoopinia/zaświadczenie od lekarza specjalisty od choroby, na którą cierpi osoba w ciąży (np. kardiolog, onkolog) lub dowolnego, który stwierdza zagrożenie życia.
  • w przypadku zagrożenia zdrowia psychicznego opinia/zaświadczenie od lekarza specjalisty z dziedziny psychiatrii.

oraz skierowanie do szpitala (bez wpisywania nazwy konkretnej placówki) na oddział patologii ciąży lub ginekologiczno-położniczy, np. od lekarza prowadzącego.

Jeśli nie wiesz:

  • do jakiego psychiatry się zgłosić;
  • który szpital respektuje takie zaświadczenia

– zgłoś się do nas, prowadzimy Sieć Lekarzy i Lekarek Przyjaznych Pacjentkom.

  • METODA FARMAKOLOGICZNA

Możesz napisać do organizacji Women on Web (info@womenonweb.org), podać wiek ciąży i poprosić o DARMOWY zestaw poronny do domowej aborcji farmakologicznej. Nie bój się, taka aborcja jest bezpieczna. Przeczytaj naszą broszurę o aborcji farmakologicznej, a w razie wątpliwości lub powikłań od razu jedź do szpitala. Mają obowiązek udzielić Ci pomocy i nie spotka Cię za to żadna odpowiedzialność prawna.

Federacja nie pośredniczy w dystrybucji zestawów tabletek, nie informujemy też o czasie oczekiwania na przesyłkę.

  • WYJAZD ZA GRANICĘ

Cały czas dostępne i legalne jest przerywanie ciąży w klinikach zagranicznych (np. Niemcy, Słowacja, Szwecja, Czechy, Austria, Holandia, UK), gdzie prawo jest bardziej liberalne.

Wsparcia w wyjazdach za granicę udziela ABORCJA BEZ GRANIC – tel. 22 29 22 597
(możliwość refundacji kosztów zabiegu ze środków Abortion Support Network).

ORGANIZACJE/KOLEKTYWY POMOCOWE ZA GRANICĄ (pomoc w tłumaczeniu, zakwaterowaniu, itp.):

Najdłużej ciążę można przerwać w Holandii (do 22. tygodnia ciąży) oraz Wielkiej Brytanii (do 24. tygodnia ciąży bez ograniczeń, później wady śmiertelne, których interpretacja jest szeroka).

DZIAŁANIA PRAWNE

Jeśli masz problem z dostępem do aborcji w kraju, zgłoś się do nas jak najszybciej. Złożymy w Twoim imieniu wniosek o środek tymczasowy, który może nakazać szpitalowi wykonanie aborcji. Po wyegzekwowaniu aborcji możemy złożyć skargę o rekompensatę pieniężną dla Ciebie od rządu. Rekompensata przysługuje Ci też, jeśli musiałaś wyjechać do kliniki zagranicznej.


Jesteś lekarką/lekarzem i chcesz nam pomóc lub sam(a) potrzebujesz pomocy? Odezwij się do nas! Mamy Program Wsparcia Lekarzy i Lekarek.

Powiązane treści