ABORCJA Z POWODU WAD PŁODU PO PSEUDOWYROKU TK. JAKIE MAM OPCJE?

Potrzebujesz porady lub interwencji w sprawie dostępu do aborcji (bez względu na powód)? Zadzwoń na 22 635 93 95 lub napisz na info@federa.org.pl

WAŻNE:

Wszystkie podane niżej opcje są legalne i bezpieczne dla osoby w ciąży. Osoba w ciąży nigdy nie jest karana za swoją aborcję. Bez względu na powód, metodę czy miejsce aborcji. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub szczególną sytuacje zdrowotną – zapytaj i skonsultuj.


Po opublikowaniu pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 1/20, czyli od 27 stycznia 2021 r. aborcja z powodu wad płodu jest niemożliwa w publicznym szpitalu w Polsce. Są jednak inne możliwości przerwania ciąży z wadami płodu:

⇒ W PUBLICZNYM SZPITALU Z POWODU ZAGROŻENIA ZDROWIA/ŻYCIA PACJENTKI:

Zgodnie z obowiązującym prawem, aborcja w Polsce dostępna jest ze względu na zły stan psychiczny lub fizyczny osoby w ciąży. Ciąże z ciężko i nieodwracalnie uszkodzonym płodem są ciążami podwyższonego ryzyka. Są też wielkim obciążeniem psychicznym dla pacjentki, mogą powodować depresję i traumę.

POTRZEBNE DOKUMENTY:

W przypadku zagrożenia zdrowia fizycznego:opinia/zaświadczenie od lekarza specjalisty od choroby, na którą cierpi osoba w ciąży (np. kardiolog, onkolog) lub dowolnego, który stwierdza zagrożenie życia.

W przypadku zagrożenia zdrowia psychicznego: → opinia/zaświadczenie od lekarza specjalisty z dziedziny psychiatrii.

Oraz (w obu przypadkach) → skierowanie do szpitala (bez wpisywania nazwy konkretnej placówki) na oddział patologii ciąży lub ginekologiczno-położniczy, np. od lekarza prowadzącego ciążę lub od lekarza rodzinnego.

Jeśli nie wiesz do jakiego psychiatry się zgłosić lub tego który szpital respektuje takie zaświadczenia, zgłoś się do nas, prowadzimySieć Lekarzy i Lekarek Przyjaznych Pacjentkom.

METODĄ FARMAKOLOGICZNĄ (TABLETKAMI) W DOMU:

Możesz napisać do organizacji WOMEN ON WEB (info@womenonweb.org), podać wiek ciąży i poprosić o DARMOWY zestaw poronny do domowej aborcji farmakologicznej. Nie bój się, taka aborcja jest bezpieczna. Przeczytaj naszą broszurę o aborcji farmakologicznej, a w razie wątpliwości lub powikłań od razu jedź do szpitala. Mają obowiązek udzielić Ci pomocy i nie spotka Cię za to żadna odpowiedzialność prawna.

⇒ W KLINICE ZA GRANICĄ

Cały czas dostępne i legalne jest przerywanie ciąży w klinikach zagranicznych (np. Niemcy, Słowacja, Szwecja, Czechy, Austria, Holandia, UK), gdzie prawo jest bardziej liberalne.

Wsparcia w wyjazdach udziela organizacja parasolowa ABORCJA BEZ GRANIC (tel. 22 29 22 597), która oferuje możliwość refundacji kosztów zabiegu ze środków Abortion Support Network.

Alternatywnie można zwrócić się bezpośrednio do organizacji lokalnych, które pomagają osobom z Polski w organizacji zabiegu, tłumaczeniach, zakwaterowaniu, itp.:

Najdłużej ciążę można przerwać w Holandii (do 22. tygodnia) oraz Wielkiej Brytanii (do 24. tygodnia bez ograniczeń, później z powodu wad śmiertelnych, których interpretacja jest szeroka).

DZIAŁANIA PRAWNE:

Jeśli masz problem z dostępem do aborcji w kraju, zgłoś się do nas jak najszybciej. Złożymy w Twoim imieniu wniosek o środek tymczasowy, który może nakazać szpitalowi wykonanie aborcji. Po wyegzekwowaniu aborcji możemy złożyć skargę o rekompensatę pieniężną dla ciebie od rządu. Rekompensata przysługuje Ci też, jeśli musiałaś wyjechać do kliniki zagranicznej.


Jesteś lekarką/lekarzem i chcesz nam pomóc lub sam(a) potrzebujesz pomocy? FEDERA prowadzi Program Wsparcia Lekarzy i Lekarek – odezwij się do nas!

Powiązane treści

One thought on “ABORCJA Z POWODU WAD PŁODU PO PSEUDOWYROKU TK. JAKIE MAM OPCJE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *