W Polsce od 1993 roku przepisy uniemożliwiają przerywanie ciąży bez wskazań medycznych lub prawnych. To oznacza, że państwo pozostawia osoby w niechcianych ciążach bez niezbędnej opieki medycznej, a silna stygmatyzacja utrudnia swobodną wymianę informacji np. o tym, że tabletki poronne są bezpieczne.
Według statystyk, co trzecia osoba w Polsce i Europie przerywa ciążę (por. raport Guttmachera). Każdego roku szacunkowo 80–120 tysięcy szuka rozwiązań w kraju i za granicą. Możliwość przerwania ciąży jest uzależniona od wielu czynników – zamożności, miejsca zamieszkania, sytuacji rodzinnej, znalezienia rzetelnych informacji w Internecie etc. Metoda farmakologiczna stale zyskuje w Polsce na popularności, gdyż tabletki poronne mają wiele zalet i niwelują nierówności w dostępie do aborcji. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy.
Dlatego oddajemy w Wasze ręce poradnik oparty na aktualnych badaniach naukowych i rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Informator ten jest aktualizacją i kontynuacją pierwszej broszury Federacji o aborcji farmakologicznej z 2010 roku. Mamy nadzieję, że okaże się przydatny dla osób zainteresowanych tą metodą i zdrowiem reprodukcyjnym.
BROSZURA “PRZERYWANIE CIĄŻY – METODA FARMAKOLOGICZNA”
Tabletki poronne – podstawowe fakty
Przerywanie ciąży towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Wraz z rozwojem technologicznym doskonalono jego metody. Obecnie tabletki poronne są powszechnie wykorzystywane ze względu na relatywnie niski koszt i wysoką skuteczność.
Aborcja farmakologiczna (ang. medical abortion) jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą przerywania ciąży, także dla nastolatek. Stanowi alternatywę do metod chirurgicznych (ang. surgical abortion). Nie ma nic wspólnego z antykoncepcją awaryjną, która to służy zapobieganiu ciąży.
Ma bowiem inny mechanizm działania i polega na zastosowaniu innych substancji.
Wg wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) leki przeznaczone do aborcji farmakologicznej (mizoprostol, mifepriston) powinny być dostępne na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a świadczenie mogą także bezpiecznie zapewniać położne i pielęgniarki. Wytyczne WHO z 2015 roku określają, że możliwe jest samodzielne przeprowadzanie aborcji farmakologicznej w 1. trymestrze i sprawdzenie jej skuteczności na własną rękę, bez nadzoru lekarskiego, przy dostępie do odpowiednich informacji oraz opieki zdrowotnej w razie potrzeby.