WYGRAŁYŚMY U RZECZNIKA PRAW PACJENTA: POLSKIE SZPITALE MUSZĄ PRZEPROWADZAĆ ABORCJE

FEDERA wywalczyła ze strony Rzecznika Praw Pacjenta jasne stanowisko w sprawie aborcji w publicznych szpitalach. Dziś już nie ma wątpliwości: odmowa przerwania ciąży, mimo stwierdzonego przez psychiatrę zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki, stanowi naruszenie prawa.

Zespół Prawny FEDERY reprezentował przed Rzecznikiem Praw Pacjenta 26-letnią wówczas kobietę, której w grudniu 2021 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku odmówił przeprowadzenia aborcji. Posiadała ona pełną dokumentację diagnozy bezczaszkowia płodu oraz dwa zaświadczenia lekarskie poświadczające, że kontynuacja ciąży stanowi zagrożenie dla jej własnego zdrowia psychicznego. Mimo to, władze szpitala odmówiły przeprowadzenia zabiegu. W pisemnej odmowie znalazł się cytat: „depresja nie jest groźna dla ciężarnej”. Swoją decyzję dyrekcja szpitala podparła stanowiskiem ultrakonserwatywnej Fundacji Ordo Iuris znanej z projektu ustawy karającego kobiety za aborcję. Stanowiskiem z naszej perspektywy całkowicie niemedycznym i niezgodnym z obowiązującym prawem.

Zmuszenie bowiem kogokolwiek do donoszenia ciąży prowadzić może do poważnych skutków zdrowotnych o podłożu psychicznym, w tym zaburzeń adaptacyjnych, stresu pourazowego czy myśli samobójczych. Możemy jedynie wyobrazić sobie jak ciężki jest stan psychiczny kobiety, która dowiaduje się właśnie o poważnej wadzie genetycznej płodu.

Pacjentka, której odmówiono aborcji, zgłosiła się do FEDERY.

Złożyłam w jej imieniu skargę i prowadziłam postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta, który zdecydowanie zareagował na tak jawne naruszenie prawa. Z jego decyzji wydanej po rozpatrzeniu sprawy wynika, że „przez zdrowie, którego zagrożenie może stanowić przesłankę legalnego przerwania ciąży, należy rozumieć także zdrowie psychiczne kobiety w ciąży (ustawodawca nie ogranicza wprost możliwości terminacji ciąży jedynie do przypadków, gdy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia fizycznego kobiety)” – mówi adw. Kamila Ferenc, pełnomocniczka Pacjentki.

To wielka wygrana, stanowiąca pierwszy krok do uznania, że dobrostan kobiet stoi ponad ideologią, zdrowie psychiczne to równoprawna jego część, a wymuszona kontynuacja ciąży to tortura psychiczna.

Od teraz każda pacjentka, która posiada zaświadczenie od specjalisty/ki psychiatrii o tym, że dalsze pozostawanie w ciąży zagraża jej zdrowiu psychicznemu, może zgłosić się do publicznego szpitala i powołać na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z 13 marca 2023 r. o sygn. RzPP-DPR-WPZ.431.362.2021.PS.

Jako FEDERA jesteśmy świadome, że jest to rozwiązanie tymczasowe, dopóki nie wywalczymy pełnej liberalizacji i dekryminalizacji aborcji. Zmuszanie kobiet do wizyt u psychiatry, żeby móc zdecydować o własnym ciele i przyszłości to anachronizm. Ale musimy sobie jakoś radzić i wykorzystywać te resztki prawa, które nam zostały. Każdej osobie potrzebującej pomocy mówimy jasno: nie bój się. FEDERA jest zawsze po Twojej stronie – dodaje Krystyna Kacpura, prezeska Fundacji FEDERA.

Materiał TVN24 z 2021 r. o sprawie: https://tvn24.pl/polska/bialystok-szpital-odmowil-26-latce-aborcji-oswiadczenie-placowki-5515408.

POWIĄZANE TREŚCI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *