WKŁADKI ANTYKONCEPCYJNE NA NFZ W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM

Mieszkasz na Podkarpaciu i szukasz przychodni, w której ginekolodzy i ginekolożki NA PEWNO zakładają antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne?  My mamy taką bazę!

W 2022 roku przeprowadziłyśmy monitoring placówek ginekologicznych w całym województwie pomorskim wysyłając do placówek pytanie (wzór wniosku: Wniosek o informację publiczną 2022.pdf) o dostępność świadczenia medycznego założenia/zdjęcia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (tzw. spirali).

Zapytałyśmy w sumie 156 gabinetów ginekologicznych, które widnieją w bazie NFZ.

Co wynika z naszego monitoringu?

  • tylko z 84 podkarpackich gabinetów ginekologicznych padła deklaracja, że jest możliwość założenia/usunięcia wkładki w ramach NFZ
  • aż w 41 podkarpackich gabinetów nie zakłada się wkładek
  • w 10 placówkach zakłada się wkładki, ale brakuje informacji, czy założenie wkładki jest w ramach ubezpieczenia
  • z 20 gabinetów ginekologicznych nie przyszła żadna odpowiedź
  • 1 placówka rozwiązała umowę z NFZ

W sprawie placówek, które pobierają opłaty za założenia wkładki lub nie zakładają wkładki albo nam nie odpisały, prowadzimy postępowania wyjaśniające.

W linku Wkładki na NFZ w woj. podkarpackim znajdziesz listę ze skanami odpowiedzi placówek, które zakładają wkładki na NFZ.

U ginekologa/ginekolożki w razie odmowy założenia czy usunięcia wkładki posłuż się odpowiedzią z placówki jako dowodem. Warto tę odpowiedź pokazać nawet już w rejestracji, gdyby pracownik czy pracowniczka rejestracji chciała Ci odmówić świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W razie dalszych problemów skorzystaj z drabinki interwencji.

Mamy świadomość, że te 84  placówki na 156 to niewiele ponad połowa. Natomiast dzięki temu, że sprawdzamy gabinety ginekologiczne i na bieżąco reagujemy na łamanie praw pacjenckich (odmowa założenia/zdjęcia wkładki na NFZ) w placówkach medycznych zaczyna przestrzegać się prawa.

Ty też możesz w swoim mieście sprawdzić gabinety i w razie odmowy żądać jej na piśmie, a następnie złożyć skargę (skorzystaj ze wzoru) do oddziału wojewódzkiego NFZ (złóż skargę nawet w przypadku braku odmowy na piśmie).

Przed nami monitoring placówek w innych miastach. Dotychczas przeprowadziłyśmy monitoring dostępności założenia wkładki na NFZ w woj. mazowieckim i woj. pomorskim. Tymczasem polecamy korzystanie z ogólnopolskiej bazy pozyskanej przez nas z NFZ.

Masz pytania odnośnie wkładek? Napisz do nas na monitoring@federa.org.pl

powiązane treści