WKŁADKI ANTYKONCEPCYJNE NA NFZ W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM (BAZA PLACÓWEK)

Mieszkasz w województwie pomorskim i szukasz przychodni, w której ginekolodzy i ginekolożki NA PEWNO zakładają antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne? My mamy taką bazę!

W 2022 roku przeprowadziłyśmy monitoring placówek ginekologicznych w całym województwie pomorskim, pytając placówki (wzór wniosku) o dostępność świadczenia medycznego założenia/zdjęcia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (tzw. spirali).

Zapytałyśmy w sumie 157 gabinetów ginekologicznych, które widnieją w bazie NFZ.

Co wynika z naszego monitoringu? 

86 gabinetów ginekologicznych zadeklarowało, że zakłada/zdejmuje wkładki w ramach NFZ

16 placówek nie zakłada i nie zdejmuje wkładki w ramach NFZ

13 gabinetów oferuje usługę tylko częściowo lub odpłatnie

3 gabinety ginekologiczne wypowiedziały umowę z NFZ lub zawiesiło działalność

38 nie odpisało na nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej, mimo że ich do tego obligują przepisy. W tym celu prowadzimy działania wyjaśniające.

TUTAJ znajdziesz tabelkę z odpowiedziami placówek, które deklarują, że zakładają wkładki na NFZ w województwie.

Idąc do ginekologa/ginekolożki na założenie/zdjęcie wkładki posłuż się odpowiedzią placówki jako dowodem (pobierz skan z tabelki). Pamiętaj: założenie czy usunięcie wkładki przysługuje Ci w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

 W razie problemów skorzystaj z drabinki interwencji.

Mamy świadomość, że te 86  placówek na 157 to niewiele ponad połowa. Warto jednak mieć na uwadze, że sprawdzanie placówek i reagowanie na łamanie praw pacjenckich (odmowa założenia/zdjęcia wkładki na NFZ) powoduje, że placówki zaczynają przestrzegać prawa.

Ty też możesz w swoim mieście sprawdzić placówki i w razie odmowy żądać jej na piśmie, by następnie złożyć skargę (skorzystaj ze wzoru) do oddziału wojewódzkiego NFZ (złóż ją nawet, jeżeli nie dali Ci odmowy na piśmie).

Przed nami monitoring placówek w innych miastach. Dotychczas przeprowadziłyśmy monitoring dostępności założenia wkładki na NFZ w woj. mazowieckim. Tymczasem, polecamy korzystanie z ogólnopolskiej bazy pozyskanej przez nas z NFZ.

Masz pytania odnośnie wkładek? Napisz do nas.

powiązane treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *