NOWY PRZEWODNIK KLINICZNY WHO O OPIECE MEDYCZNEJ WOBEC KOBIET, KTÓRE DOZNAŁY PRZEMOCY W RELACJI INTYMNEJ I PRZEMOCY NA TLE SEKSUALNYM

Jak powinna wyglądać pomoc medyczna kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej, emocjonalnej lub fizycznej? Na to pytanie odpowiada najnowsza publikacja Światowej Organizacji Zdrowia pt. „Opieka medyczna wobec kobiet, które doznały przemocy w relacji intymnej i przemocy na tle seksualnym. Przewodnik kliniczny”. Z okazji premiery na Uniwersytecie Warszawskim odbył się panel, w którym udział wzięła Urszula Grycuk, koordynatorka rzecznictwa międzynarodowego FEDERY.

Przewodnik jest przydatny zarówno dla lekarzy chcących się dokształcić by jak najlepiej wspierać i otaczać opieką pacjentki, jak i dla pacjentek, które dzięki lekturze będą wiedziały:

  • jakiego wsparcia mogą oczekiwać od personelu medycznego (również emocjonalnego i systemowego),
  • jaka forma opieki przysługuje im w takiej sytuacji (np. dostęp do antykoncepcji awaryjnej, przygotowanie planu bezpieczeństwa),
  • jak powinno wyglądać badanie (np. obdukcja),
  • …i wiele więcej.

Świadomość swoich praw przekłada się na ich skuteczniejsze egzekwowanie, także zachęcamy do lektury tej publikacji, która jest kolejnym narzędziem samoochrony.

powiązane treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *