WKŁADKI ANTYKONCEPCYJNE NA NFZ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

Mieszkasz na Podlasiu i szukasz przychodni, w której ginekolodzy i ginekolożki NA PEWNO zakładają spirale domaciczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? My mamy taką bazę!

W 2022 roku przeprowadziłyśmy monitoring 60 placówek ginekologicznych w województwie podlaskim widniejących w bazie NFZ wysyłając zapytanie o dostępność świadczenia medycznego założenia/zdjęcia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (w formie wniosku o dostęp do informacji publicznej).

Co wynika z naszego monitoringu?

  • tylko 32 gabinetów ginekologicznych deklaruje, że możliwość założenia/usunięcia wkładki w ramach NFZ;
  • w 3 placówkach zakłada się wkładki, ale brakuje informacji czy w ramach ubezpieczenia;
  • 1 placówka pobiera opłaty za założenie wkładki;
  • w 6 gabinetach nie zakłada się wkładek;
  • aż z 18 miejsc mimo ponagleń nie przyszła żadna odpowiedź.

W sprawie placówek, które bezprawnie pobierają opłaty za założenie lub wyjęcie spirali oraz tych, które nie odpowiedziały na nasze zapytanie wkładki prowadzimy postępowania wyjaśniające.

W linku >> WKŁADKI ANTYKONCEPCYJNE NA NFZ NA PODLASIU << znajdziesz listę ze skanami odpowiedzi gabinetów na nasze zapytania. 

W razie odmowy założenia czy usunięcia wkładki posłuż się odpowiedzią z placówki jako dowodem. Warto tę odpowiedź pokazać już w rejestracji, gdyby chciano Ci odmówić świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W razie dalszych problemów skorzystaj z drabinki interwencji.

Mamy świadomość, że te 32  placówki na 60 to niewiele ponad połowa. Natomiast dzięki temu, że sprawdzamy gabinety ginekologiczne i na bieżąco reagujemy na łamanie praw pacjenckich takich jak odmowa założenia/zdjęcia wkładki na NFZ, lekarze w placówkach medycznych zaczynają przestrzegać się prawa.

Ty też możesz sprawdzić gabinety w swoim mieście i w razie odmów żądać ich na piśmie, a następnie składać skargi do wojewódzkiego oddziału NFZ (skorzystaj z naszego wzoru). Skargę możesz wysłać mailem do oddziału NFZ nawet jeżeli nie masz odmowy na piśmie.

Dotychczas przeprowadziłyśmy monitoring dostępności założenia wkładek na NFZ na: Mazowszu, Pomorzu oraz Podkarpaciu. Przed nami reszta regionów Polski. Tymczasem polecamy korzystanie z ogólnopolskiej bazy pozyskanej przez nas z NFZ.

Masz pytania odnośnie wkładek? Napisz do nas – monitoring@federa.org.pl.

powiązane treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *