RAPORT FEDERY I SRI O STANIE NIEPRZESTRZEGANIA PRAW REPRODUKCYJNYCH I SEKSUALNYCH NA POWSZECHNY PRZEGLĄD OKRESOWY POLSKI W ONZ

FEDERA wraz z Sexual Rights Initiative, organizacją partnerską z Genewy złożyła do Rady Praw Człowieka ONZ raport na temat stanu nieprzestrzegania praw reprodukcyjnych i seksualnych w Polsce na czwarty powszechny okresowy przegląd  (Universal Periodic Review) realizacji zobowiązań Polski w zakresie praw człowieka, który jest planowany w listopadzie 2022 r. Nasz raport koncentruje się na naruszeniach praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce i odnosi się do skutków  wprowadzonego w listopadzie 2020 r. praktycznie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. W raporcie opisujemy również bariery w dostępie do antykoncepcji, zaniedbania i demonizowanie wszechstronnej edukacji seksualnej oraz obciążenia organizacji pozarządowych w zapewnieniu pomocy w dostępie do usług i informacji w tej ztabuizowanej dziedzinie.

Nasz raport zwraca uwagę na postępujący regres i brak woli przestrzegania praw przez rząd Polski, na co dowód stanowią niewykonane rekomendacje z poprzedniego UPR oraz liczne inne wezwania i rekomendacje, który kierowały do polskich władz instytucje i organizacje międzynarodowe w ostatnich latach. Polska nie tylko nie wdrożyła odpowiednich zaleceń  z poprzedniego cyklu UPR, ale posunęła się dalej w ograniczaniu naszych praw reprodukcyjnych i seksualnych, do których przestrzegania jest zobowiązana na mocy obowiązujących traktatów międzynarodowych.

Powiązane treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *