KAMPANIA “HISTORIE KOBIET #WybórNieZakaz” Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA BEZPIECZNEJ ABORCJI

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny prezentuje pięć krótkich filmów, opartych na prawdziwych historiach kobiet, które zwróciły się do nas po pomoc. Wybrałyśmy je z tysięcy historii, z jakimi zetknęłyśmy się w ciągu ostatnich ponad 28 lat „działania” tzw. kompromisu aborcyjnego.

Maria Konarowska, Barbara Kurdej-Szatan, Maria Seweryn, Weronika Warchoł oraz Maciej Stuhr użyczyli swoich twarzy i głosu kobietom, które nie odważyły się wystąpić. Jedne z powodu stygmatyzacji, inne z powodu traumy jaką przeżyły nie były w stanie wrócić do tragicznych wspomnień.

Nasza kampania ma charakter edukacyjny i uświadamiający. Pokazuje rzeczywistość. Kierujemy do tej części naszego społeczeństwa, która do tej pory nie ma świadomości, że to prawo, którego broniło, nie działało w praktyce. Było tylko zapisane. Dostęp do legalnej aborcji z przyczyn podanych w ustawie graniczył z cudem. Takie sytuacje pokazują te krótkie filmy. Kobiety były upokarzane, stygmatyzowane, odsyłane donikąd. Wiele z nich trafiało do Federacji. Przed orzeczeniem „trybunału konstytucyjnego” udawało nam się monitorować większość przypadków i skutecznie pomagać. Nie była to łatwa praca. A przecież chodziło tylko o egzekwowanie obowiązującego prawa! Obecnie jest tylko gorzej.

Zwracamy się także do polityczek i polityków, aby wreszcie zrozumieli, że prawo, którego tak zawzięcie bronili przez 28 lat, było czystą fikcją „na papierze”. Mamy wielką nadzieję, że polityczni obrońcy „kompromisu aborcyjnego” odpowiedzą wreszcie na potrzeby społeczeństwa, zweryfikują swoje poglądy i zrozumieją, że dzisiaj oczekujemy prawa, które umożliwi podejmowanie wszystkim własnych decyzji w sferze rozrodczości. To Wy jesteście w stanie zatrzymać stygmatyzację, do której sami doprowadziliście.

Z ogromną nadzieją zwracamy się także do mediów, które odgrywają dużą rolę w przekazywaniu rzetelnych informacji i kształtowaniu opinii społecznych. Te filmy powstały także dla Was, aby posłużyły do upowszechniania wiedzy o gehennie kobiet, ich rodzin i społecznej potrzebie liberalizacji prawa antyaborcyjnego.

Prosimy także organizacje i inicjatywy działające na rzecz praw człowieka o rozpowszechnianie naszej kampanii w swoich mediach społecznościowych.

OBEJRZYJ WSZYSTKIE FILMY:

Powiązane treści

  1. Broszura #HistorieKobiet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *