FEDERA REALIZUJE PROJEKT POMOCY UCHODŹCZYNIOM Z UKRAINY

Po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, miliony ludzi, w szczególności kobiety i dzieci uciekły z Ukrainy i przekroczyły granice Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i innych krajów członkowskich UE oraz Mołdawii. Tysiące z nich potrzebowało i dalej potrzebuje świadczeń z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, a kolejne tysiące mogą potrzebować tych usług w przyszłości.

FEDERA i Feminoteka są dwiema organizacjami z Polski, które razem z innymi organizacjami z państw graniczących z Ukrainą oraz Center for Reproductive Rights od czerwca 2022 r. wspólnie realizują projekt mający na celu udokumentowanie doświadczeń dorosłych uchodźczyń z Ukrainy i z innych krajów w Polsce, które potrzebowały dostępu do usług zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz usług wsparcia w zakresie przemocy ze względu na płeć. Zbieramy informacje o potrzebach dorosłych uchodźczyń w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz w odniesieniu do doświadczenia przemocy orazo barierach, jakie mogą one napotkać w dostępie do usług z tego zakresu.

Inicjatywa zajmuje się również kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed obrońcami praw człowieka oraz organizacjami zajmującymi się prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi, które zapewniają wsparcie i pomoc uchodźcom. Organizacje uczestniczące w projekcie dzielą się wnioskami i zaleceniami z rządami, organami międzynarodowymi i organizacjami humanitarnymi, aby wykorzystać je w swoich programach i planach reagowania. Wspólna inicjatywa zapewnia wsparcie operacyjne i instytucjonalne dla organizacji zajmujących się prawami człowieka oraz zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym, które zapewniają bezpośrednie wsparcie i pomoc uchodźcom.  

Przeczytaj więcej o inicjatywie w j. angielskim na stronie Center for Reproductive Rights. Organizacje i inicjatywy zajmujące się tematami zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz przeciwdziałaniem przemocy a także uchodźczynie z Ukrainy oraz inne osoby zainteresowane projektem prosimy o kontakt z Koordynatorką Rzecznictwa Międzynarodowego FEDERY – ugrycuk@federa.org.pl.

Ilustracja: ©Janossy Gergely/Shutterstock via reproductiverights.org

powiązane treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *