SKARGA KOBIET: ZŁÓŻ SKARGĘ DO STRASBURGA NA “WYROK TK”!

Wspólnie z zaangażowanymi społecznie prawniczkami rozpoczynamy dziś akcję pn. Skarga Kobiet.  W ramach akcji opracowałyśmy wzór skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPCz). Jest to skarga o naruszenie praw gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, która obowiązuje w Polsce. Każda osoba w wieku produkcyjnym, która może zajść w ciążę jest potencjalną ofiarą „wyroku TK” z 22 października 2020 roku.

Po 22 października 2020 r. zgłaszały się do nas głównie osoby, których prawo do przerwania ciąży w związku z „wyrokiem TK” było łamane. Mimo braku publikacji „wyroku TK”, w wielu miejscach w Polsce był on traktowany jako obowiązujący. Dzięki interwencjom prawniczek Federy w większości udawało się nam przełamywać obawy szpitali i lekarzy.

W tym samym czasie zgłosiły się do nas trzy kobiety, które w związku z „wyrokiem TK” zmieniły swoje plany życiowe. Mając świadomość fikcji tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce i nadchodzącego zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, zdecydowały, że rezygnują z macierzyństwa. Brak realnego dostępu do aborcji i brak prawa do przerwania ciąży ze względu na wady płodu stanowią ryzyko dla ich zdrowia i życia oraz życia rodzinnego. Było to ryzyko, którego te trzy kobiety nie chciały podejmować. I mimo że żadna z tych kobiet nie potrzebowała w tamtym momencie aborcji, to wszystkie są potencjalnie poszkodowane w związku z „wyrokiem TK”.

Takich osób, jak te trzy kobiety, może być w Polsce więcej. Dlatego zdecydowałyśmy się wesprzeć wszystkie Polki w wieku produkcyjnym, które mogą zajść w ciążę a „wyrok TK” zagraża ich prawom przewidzianym w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. „Wyrok TK” stanowi w naszej opinii naruszenie zasady poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Z kolei zmuszanie kobiet do donoszenia ciąży w sytuacji wad płodu, postrzegamy jako naruszenie zakazu tortur. Polska jest stroną Konwencji, dlatego chcemy, aby naszą sytuację ocenił ETPCz.

Jeśli jesteś w wieku produkcyjnym i mogłabyś zajść w ciążę, złóż swoją skargę to ETPCz. Wejdź na stronię Skarga Kobiet, gdzie zamieściłyśmy gotowy wzór i instrukcję wypełniania skargi.

Powiązane treści

One thought on “SKARGA KOBIET: ZŁÓŻ SKARGĘ DO STRASBURGA NA “WYROK TK”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *