2 MIESIĄCE OD PSEUDOWYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

 

Dziś mijają dwa miesiące od “wyroku TK”, dwa miesiące wytężonej pracy w Federacji. W tym czasie pracowałyśmy często po kilkanaście godzin dziennie.  Miałyśmy dziesiątki telefonów i mejli dziennie od osób potrzebujących aborcji, od mediów z całego świata, a do tego interweniowałyśmy w szpitalach, u prezydentów miast, u posłanek. 

Co konkretnie się działo w przeciągu tych dwóch miesięcy?

 

1.Pomogłyśmy ponad 100 kobietom, którym szpitale odmówiły wykonania ustawowej aborcji.

2. Uruchomiłyśmy dodatkowy dyżur ginekolożki, który działa w każdą sobotę w godzinach 16:00-19:00 513 086 230 📧 ginekolozki@federa.org.pl

3. Przygotowałyśmy listę inicjatyw i organizacji pomagających osobom potrzebującym aborcji. 

4. Interweniowałyśmy w szpitalach, które od 22 października ze względu na „wyrok TK” przestały wykonywać aborcje ze względu na wady płodu, mimo że powinny. Po naszych interwencjach szpitale w większości zmieniły zdanie i wznowiły zabiegi. Dodatkowo dostałyśmy potwierdzenie na piśmie od Ministerstwa Zdrowia, że:

  • wyrok TK nie wszedł w życie, więc nie może być podstawą odmowy wykonania aborcji,
  • aborcja jest gwarantowanym świadczeniem zdrowotnym, to znaczy, że szpitale zakontraktowane przez NFZ mają obowiązek wykonywać to świadczenie.

5. Uczestniczyłyśmy w Strajku Kobiet, relacjonowałyśmy dla Was protesty oraz raportowałyśmy o nadużyciach policji.

6. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób protestujących, przygotowałyśmy listę prawników i  prawniczek pomagających w przypadku zatrzymań ze strony policji.

7. Wysyłałyśmy w Polskę i za granicę kilka tysięcy wlepek i plakatów Proaborcyjne Prawo & Sprawiedliwość oraz kilkaset przypinek z hasłem “Żądamy legalnej aborcji”.

8. Brałyśmy udział w pracach nad rezolucją PE ws. faktycznego zakazu aborcji w Polsce i rozmawiałyśmy z eurodeputowanymi postępowego sojuszu socjalistów i demokratów na temat sytuacji w Polsce.

9. Wysłałyśmy korespondencję do Grupy Roboczej ONZ ds. przeciwdziałania dyskryminacji wobec kobiet i dziewczynek oraz powiązanych mandatów eksperckich w ONZ, informując o  sytuacji kobiet w kontekście „wyroku TK”.

10. We współpracy z organizacjami międzynarodowymi zaangażowałyśmy się w rzecznictwo międzynarodowe na poziomie UE i ONZ:

  • wraz z organizacjami członkowskimi WKRW wysłałyśmy list do właściwych Komisarzy Komisji Europejskiej w sprawie rozszerzenia zakresu postępowania w sprawie Polski z art. 7 TUE o prawa fundamentalne,
  • wraz z organizacjami członkowskimi WKRW wysłałyśmy list do Specjalnych Sprawozdawców ONZ w sprawie przemocy ze strony policji i stosowanych represji wobec protestantów

11. Uzyskałyśmy niezliczone wyrazy solidarności i wsparcia ze strony NGOsów międzynarodowych, organów Rady Europy (Komisarka Praw Człowieka), UE (Komisarka KE i wielu innych polityków UE potępiło działania rządu w sprawie aborcji i praworządności) oraz ONZ (niezależni eksperci).

 

Powiązane treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *