Zbiórka podpisów pod projektem “Ratujmy Kobiety 2017”

Od 24 lipca do 10 października Obywatelski Komitet Ustawodawczy „Ratujmy Kobiety 2017” prowadzi zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Organizatorki ogłosiły 19 września osiągnięcie wymaganego prawem minimum 100 000 podpisów. Nastąpiło to o wiele szybciej niż podczas zeszłorocznej kampanii. Jednak wysiłki nie ustają, ostateczny wynik zobrazuje skalę poparcia dla liberalizacji prawa antyaborcyjnego.

Komitet aktywnie reaguje na bieżące wydarzenia:

  • wystąpił z apelem do Komendanta Głównego Policji o wydanie i skierowanie do wszystkich jednostek policji w kraju informacji o działaniu naszego komitetu i instrukcji postępowania wobec agresorów
  • wydał stanowisko w reakcji na agresję, z jaką spotykają się działaczki i działacze, w tym brutalne pobicie wolontariuszki przez policję 
  • skierował list do Rzecznika Praw Dziecka z postulatem wycofania się z projektu kontrowersyjnej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
  • protestuje przeciwko likwidacji dofinansowania in vitro
  • wspiera i uczestniczy w protestach obywatelskich, m.in. demonstracji “Wolne Polki-Wolna Polska. Wszyscy za jedną, jedna za wszystkich” czy Czarny Wtorek.

Członkinie komitetu aktywnie udzielają się w mediach. Polecamy uwadze:

  • wywiad dla “Wysokich Obcasów” z wicepełnomocniczką Anną Karaszewską o obywatelskich projektach ustaw dot. aborcji, skutkach ew. zaostrzenia prawa antyaborcyjnego i języku debaty o przerywaniu ciąży.
  • rozmowę z Barbara Nowacką w programie #RZECZoPOLITYCE

CO ZAWIERA PROJEKT RATUJMY KOBIETY 2017?
Proponowany przez Komitet Ratujmy Kobiety 2017 projekt ustawy obejmuje przywrócenie pełni praw reprodukcyjnych, w tym między innymi prawo dla kobiet do legalnego przerwania ciąży do końca 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, częściową refundację środków antykoncepcyjnych, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej be z recepty. Projekt reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez lekarzy-ginekologów i wprowadza zakaz eksponowania drastycznych banerów pod szpitalami.
Zapoznaj się z projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie.

Podsumowanie projektu "Ratujmy Kobiety"

Zobacz memy podsumowujące poszczególne elementy projektu.

GDZIE I KIEDY SKŁADAĆ PODPISY?

Stałe miejsca zbiórki RK

Poza stałymi miejscami zbiórki Komitet codziennie informuje na swoim fanpejdżu, gdzie i kiedy można znaleźć wolontariuszki i wolontariuszy. Ponadto stworzono specjalną aplikację, która zbiera informację o punktach zbiórki w całej Polsce. Zachęcamy do pobrania karta podpisów i po złożeniu podpisu/podpisów przesłania go na podany na karcie adres lub dostarczeniu go do biura Federacji.

Pobierz kartę do podpisów

Pobierz projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie

KOMITET RATUJMY KOBIETY 2017
W skład Komitetu wchodzi 29 osób zaangażowanych w walkę o dostęp do pełni praw reprodukcyjnych. Pełnomocniczką Komitetu jest Barbara Nowacka, a wicepełnomocniczką  – Anna Karaszewska. Federacja wspiera działalność Komitetu od samego początku jego funkcjonowania.

Odwiedź stronę http://ratujmykobiety.org.pl/, na której znajduje się więcej informacji na temat zbiórki podpisów.