Nowy konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Prof. Stanisław  Radowicki został odwołany przez Ministra Konstantego Radziwiłła przed upływem 5-letniej kadencji. Dymisji domagali się aktywiści anti-choice, m.in. Fundacja Pro Prawo do Życia. Uczestnicy pikiet organizowanych przed Ministerstwem Zdrowia w ramach akcji „Szpitale bez aborterów” oskarżali oni prof. Radowickiego  o „drastyczny wzrost liczny aborcji dokonywanych w polskich szpitalach”.  Zebrali 4000 podpisów pod petycją o odwołanie konsultanta, który piastował tę funkcję od 15 lat i współpracował z 11 ministrami zdrowia. W tym czasie stworzył ogólnopolski program in vitro.

Od 1 sierpnia jego następcą jest prof. Krzysztof Czajkowski – kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej.  Nic nie wiadomo o jego poglądach na temat aborcji, czy szerzej – praw reprodukcyjnych. Na temat swojego stanowiska powiedział: „Konsultant musi działać w ramach prawa, które obowiązuje. Celem naszego działania jest przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów”.

Jest autorem ponad 100 prac w czasopismach zagranicznych lub anglojęzycznych, specjalizuje się w prowadzeniu ciąży u kobiet chorych na cukrzycę, leczeniem powikłań i patologii ciąży.

Komentarz dyrektorki Federacji Krystyny Kacpury do dymisji.

Źródło:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/stanislaw-radowicki-odwolany-z-funkcji-krajowego-konsultanta,764094.html