FEDERA Z WIZYTĄ W SZWEDZKIEJ PLACÓWCE DZIAŁAJĄCEJ NA RZECZ ZDROWIA SEKSUALNEGO I PSYCHICZNEGO MŁODZIEŻY

W połowie kwietnia członkini naszego zespołu, Antonina Lewandowska, pojechała na zaproszenie szwedzkiej europarlamentarzystki Malin Björk do niewielkiego miasta Uddevalla położonego godzinę autostradą od Gotheborga. Na miejscu spotykała się z lokalnymi aktywistkami i aktywistami, rozmawiała także z osobami związanymi ze szwedzką Lewicą, a głównymi tematami były oczywiście aborcja, prawa kobiet w Polsce i sytuacja uchodźczyń z Ukrainy.

Jednym z punktów wyjazdu była wizyta w Youth Clinic – placówce działającej na rzecz zdrowia seksualnego i psychicznego młodzieży. W Szwecji takich placówek działają setki – na samym zachodnim wybrzeżu kraju jest ich 250, a w każdej z nich przyjmują lekarka (zazwyczaj ginekolożka lub internistka), psycholożka i położna. Młodzież zgłaszająca się do kliniki może liczyć na poufność i zrozumienie osób pracujących w placówce. Usługi oferowane w Youth Clinics są dla młodzieży w pełni darmowe, a obejmują między innymi dostęp do antykoncepcji, podstawowe badania ginekologiczne, konsultacje psychologiczne, badania w kierunku chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową czy doradztwo w zakresie planowania rodzicielstwa. Pracownicy i pracownice klinik prowadzą także zajęcia w szkołach – każda klasa ósma w szkołach Uddevalli ma obowiązek odbycia przynajmniej jednej lekcji prowadzonej przez zespół lokalnej Youth Clinic!

Wyjazd objął jednak więcej niż tematy związane z edukacją seksualną. Okazuje się, że Szwedki dobrze pamiętają czasy, kiedy w poprzednim systemie to one przyjeżdżały do Polski na zabieg aborcji – teraz chcą jakoś odwdzięczyć się nam za pomoc, na którą mogły wtedy liczyć. Chęć działania widoczna była zwłaszcza po głównym wydarzeniu wyjazdu, czyli panelu prowadzonym przez Malin Björk, podczas którego Antonina opowiadała o sytuacji praw seksualnych i reprodukcyjnych w Polsce. Dyskusja po spotkaniu trwała prawie półtorej godziny, a mimo to temat nie został wyczerpany – wiemy już, że będziemy do Uddevalli wracać.

Jesteśmy w kontakcie z organizatorkami wyjazdu. Nie zdradzamy na razie szczegółów, ale możemy powiedzieć, że to dopiero początek współpracy FEDERY z aktywistkami ze Szwecji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *