HistorieKobiet.eu: POKAŻMY, JAK WYGLĄDA RZECZYWISTOŚĆ KOBIET W GABINETACH LEKARSKICH I SZPITALACH

12 czerwca 2023 roku odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia w sprawie powołania zespołu eksperckiego ds. opracowania wytycznych dla szpitali w sprawie aborcji.

Konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa Krzysztof Czajkowski utrzymuje, że:

(…) wyniki opieki nad kobietami ciężarnymi w Polsce są jedne z lepszych w Europie. (…) Polska należy do krajów, gdzie jest chyba jeden z najwyższych, jeżeli nie najwyższy odsetek cięć cesarskich sięgający 50%, więc trudno jest powiedzieć, że przedstawiciele położników ginekologów niechętnie wykonują tego typu zabiegi w czasie ciąży.
W FEDERZE mówimy – sprawdzam. Doświadczenia kobiet, z którymi na co dzień pozostajemy w stałym kontakcie zasadniczo różnią się od ekspertyz prof. Czajkowskiego. Nasza codzienność to łamanie praw pacjenckich, dezinformacja, przemoc w gabinetach oraz nieposzanowanie autonomii i godności naszych ciał. Wystarczy zapoznać się ze świadectwami kobiet, które postanowiły podzielić się z nami swoimi historiami.
Ok. 22.00 w końcu pojawił się jakiś lekarz, który stwierdził, że rozwarcia brak i na siłę, wkładając rękę do mojej pochwy, próbował rozszerzyć mi miednicę. Takiego bólu nigdy nie czułam… krzyczałam i błagałam, żeby wyjął rękę. Czułam się gwałcona. (…) W końcu, po otrzymaniu koperty od mojego partnera z 1000 zł, podjął decyzję… robimy cesarkę.
Poszłam do szpitala, byłam zdecydowana na aborcję. Lekarze powiedzieli mi, że to wbrew ich sumieniu, że nie mogą tego zrobić i przyjęli mnie do szpitala na oddział patologii ciąży. Powiedzieli, że na pewno jej nie donoszę, że mój organizm jest za słaby, ale nie mogą wywołać porodu, bo to by było zabójstwo. Czekali aż płód sam obumrze i tak się w końcu stało.
Wykonałam aborcję farmakologiczną. Dwa tygodnie później poszłam na kontrolę do ginekologa, zgodnie z zaleceniami. Powiedziałam prawdę, że chce sprawdzić, czy aborcja poszła prawidłowo, on potwierdził, okłamał mnie. Miałam ciąże bezobjawową, dopiero w 19 tygodniu spuchły mi piersi i zauważyłam pierwsze objawy.
Nie ma naszej zgody na łamanie praw kobiet w gabinetach lekarskich i na oddziałach szpitalnych. Ministerstwo Zdrowia ma obowiązek zapewnić swoim pacjentkom bezpieczeństwo i profesjonalną opiekę.
HISTORIEKOBIET.EU to nie tylko zbiór poszczególnych świadectw – to również zbiorowy akt oskarżenia wobec systemu: polityków, środowiska lekarskiego, decydentów.
Doświadczyłaś łamania praw ze strony personelu medycznego? Prześlij historię poprzez formularz lub mailowo na historiekobiet@federa.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *