POLITYCY I POLITYCZKI, POPIERACIE DEKRYMINALIZACJĘ ABORCJI? LIST FEDERY DO PARTII

Nie chcemy unikania pytań i pokrętnych odpowiedzi. Nie interesują nas propozycje dialogu, rozumienie różnych punktów widzenia i odkładanie tematów praw kobiet na później. Partie są zobowiązane do poinformowania swoich wyborczyń i wyborców czy są ZA dekryminalizacją prawa aborcyjnego, czy całkiem PRZECIW – szczególnie w okresie przedwyborczym.

Jakie są konsekwencje kryminalizacji aborcji? Przypomnijmy:

 • Ofiary śmiertelne – Dorota, Izabela, Marta, Agnieszka, Justyna, Anna i inne, o których być może nawet nie wiemy.
 • Odmowa wykonywania legalnych zabiegów, lub sztuczne przedłużanie procedur przez personel medyczny ze strachu przed konsekwencjami karnymi. Lekarze wybierają bezpieczną dla nich samych bierność.
 • Pozbawienie kobiet poczucia bezpieczeństwa – strach przed pójściem do lekarza, czy możliwości uzyskania wsparcia (np. finansowego) od bliskich przez wzgląd na stygmatyzację.
Doniesienia o tragicznych przypadkach śmierci przypominają konsekwencje antyaborcyjnego prawa w Polsce. Skutki te w FEDERZE widzimy na co dzień, rozmawiając z setkami kobiet i z ich rodzinami. Ich historie pokazują dobitnie, że kryminalizacja aborcji utrudnia, a nawet uniemożliwia dostęp do możliwości zakończenia ciąży, zarówno tej pozaustawowej, jak i gwarantowanej w restrykcyjnych przepisach ustawy.
 
FEDERA chce pomóc naszym posłom i posłankom zadać sobie to trudne pytanie – w tym celu wystosowałyśmy list do piętnastu partii wskazywanych w sondażach przedwyborczych jako kandydujące w nadchodzących wyborach:
 1. Prawo i Sprawiedliwość,
 2. Suwerenna Polska,
 3. Partia Republikańska,
 4. Kukiz 15,
 5. Platforma Obywatelska,
 6. Nowoczesna,
 7. Inicjatywa Polska,
 8. Partia Zieloni,
 9. Polskie Stronnictwo Ludowe,
 10. Polska 2050 Szymona Hołowni,
 11. Konfederacja Wolność i Niepodległość,
 12. Nowa Lewica,
 13. Lewica Razem,
 14. Agrounia,
 15. Porozumienie Jarosława Gowina.
Oczekujemy szybkich i prostych odpowiedzi: TAK lub NIE. Zostaną one opublikowane przez FEDERĘ, w celu poinformowania kobiet, która z opcji politycznych zamierza mieć na względzie ich prawa.

ODPOWIEDŹ PARTII RAZEM (19.06.2023)

ODPOWIEDŹ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ (23.06.2023)

ODPOWIEDŹ NOWEJ LEWICY (21.07.2023)

Related Posts

 1. dekryminalizacja aborcji

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *