>

Artykuły

>

„CIĄŻA I DZIECKO” – JAKIE MASZ PRAWA W CIĄŻY?

Artykuły

„CIĄŻA I DZIECKO” – JAKIE MASZ PRAWA W CIĄŻY?

Opublikowano 31-08-2020

ciąża i dziecko prawa w ciąży

Na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do rodzicielstwa? Jakie masz prawa w ciąży? Jak o nie zadbać? Z radością dzielimy się tekstem, który został opublikowany w dodatku do Gazety Wyborczej „Ciąża i dziecko”.

Nieznajomość prawa szkodzi. Szczególnie w tak newralgicznym okresie jak ciąża. Mimo postępu nadal w polskim systemie opieki okołoporodowej utrzymuje się wiele nieprawidłowości. Warto więc w ramach przygotowań budować świadomość na temat należnych świadczeń zdrowotnych, diagnostyki prenatalnej i ochrony, jaka nam przysługuje jako pacjentkom.

Przygotowania

Po pierwsze, warto świadomie zaplanować najlepszy moment na rodzicielstwo i przygotować się do niego razem z partnerem. Zadbajcie o zdrową dietę i ruch, odsuńcie używki, odwiedźcie gabinet stomatologiczny. Porozmawiaj z ginekologiem/-żką, kiedy i jaką stosować suplementację i jakie badania profilaktyczne wykonać m.in. pod kątem ew. nowotworów i chorób zakaźnych.

Nie dokładajcie sobie stresu planowaniem seksu w dni płodne – największą szansę na ciążę daje regularne współżycie co 2-3 dni. A gdy już na teście pojawią się upragnione dwie kreski, uzgodnijcie dalsze kroki jak wspólne chodzenie na badania, do szkoły rodzenia, urządzanie przestrzeni dla malucha czy poród rodzinny. To najlepsza inwestycja w zdrowie Waszej pociechy, ale też w partnerskie rodzicielstwo oparte na wspólnym zaangażowaniu, wspieraniu się i stawianiu czoła wyzwaniom.

Wybór opieki

Po drugie, świadomie wybierz lekarza prowadzącego ciążę oraz placówkę, w której będziesz wykonywać badania prenatalne czy rodzić (tu z pomocą przyjdzie gdzierodzic.info). Od wiedzy, wykształcenia i doświadczenia lekarzy i lekarek zależeć będzie zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Wybieraj specjalistów/specjalistki z Certyfikatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i/lub Fetal Medicine Foundation.

Świadczenia gwarantowane

Po trzecie, zapoznaj się z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, który opisuje Twoje prawa i standardy postępowania personelu medycznego od stwierdzenia ciąży po połóg. Przestrzegaj określonego tam kalendarza badań, bo jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli zaledwie 2 proc. kontrolowanych placówek wykonało komplet obowiązkowych badań. Fundamentalne znaczenie mają USG, które poczynając od 1. trymestrze pozwalają wykryć wady wrodzone i – w połączeniu z innymi markerami – określić ryzyko wad genetycznych.

Jeżeli masz więcej niż 35 lat lub występują wskazania medyczne, zyskujesz dostęp do bezpłatnej diagnostyki specjalistycznej. Nawet jeśli nie kwalifikujesz się do tego Programu Badań Prenatalnych, wykonaj między 11 a 14 tygodniem przesiewowy test PAPP-A, który określa ryzyko najczęstszych trisomii. Jeżeli w badaniach stwierdzone zostaną nieprawidłowości w rozwoju płodu, poszukaj rzetelnych artykułów (najlepiej medycznych) na temat danej wady, weryfikuj u kilku lekarzy informacje na temat rozpoznania, rokowań, możliwości leczenia.

Uniwersalne prawa pacjentek

Po czwarte, sprawdź, jakie prawa wynikają z ustawy o prawach pacjenta. Poszanowanie intymności i godności, wyrażenie zgody na każde świadczenie medyczne, druga opinia lekarska, obecność osoby bliskiej, leczenie bólu, dostęp do dokumentacji medycznej, zrozumiała informacja medyczna – to wszystko Ci się należy. W razie naruszeń masz do dyspozycji wachlarz możliwości: interwencja u dyrekcji placówki, porada/pomoc Rzecznika Praw Pacjenta lub wojewódzkiego NFZ, złożenie skargi, poproszenie o drugą opinię/konsylium czy zmianę lekarza.

Pamiętaj o dowodach nadużyć – zadbaj o obecność świadka, kopię dokumentacji medycznej czy odmowę na piśmie. Możesz zwrócić się o pomoc czy poradę do organizacji pozarządowych, które zajmują opieką okołoporodową czy zdrowiem reprodukcyjnym. Asertywność i świadomość mogą uchronić Cię od nadużyć i przemocy położniczej, która niestety dotyka co drugą rodzącą.
Wszystkie artykuły „Ciąża i dziecko” są dostępne na stronie. Przeczytaj teksty o krwi pępowinowej, pielęgnacji noworodka, suplementacji, połogu, żywieniu noworodka i holistycznej opiece okołoporodowej.

Dodatek Gazety Wyborczej „Ciąża i dziecko” w PDF

Podobne artykuły

Opublikowano 18-12-2024

Pobierz broszurę w dwóch wersjach do wyboru:

Opublikowano 27-09-2024

28 września co roku obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. To

Opublikowano 26-09-2024

To święto obchodzone jest na całym świecie już po raz

Opublikowano 25-09-2024

Zapraszamy na bezpłatne, 12-godzinne warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet