Złożenie projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie do Sejmu

4 sierpnia Komitet Ustawodawczy “Ratujmy Kobiety” złożył obywatelski projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. – To jest ważna chwila w historii praw kobiet w Polsce, ale także ważna chwila obecnej, dzisiaj toczącej się walki o demokratyczną Polskę – mówiła na konferencji poprzedzającej złożenie podpisów pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety Kazimiera Szczuka. Pod projektem liberalizującym obecną ustawę podpisało się ponad dwieście piętnaście tysięcy osób.

Projekt ustawy Ratujmy Kobiety zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, wprowadza edukację seksualną w szkołach, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży. – To są europejskie standardy – podkreślała Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. – A my, Polki, też jesteśmy Europejkami i żyjemy w XXI wieku – dodała.

Zgodnie z prawem pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w ciągu trzech miesięcy od daty wniesienia projektu wraz z podpisami do marszałka Sejmu. Już teraz media zapowiadają wojnę o aborcję, w którą będzie zaangażowana cała scena polityczna. To kolejny raz w historii walki o prawa reprodukcyjne, kiedy ciało kobiety, nie tylko symbolicznie, stanie się polem dla manewrów politycznych.