WYSŁUCHANIE FEDERY PRZED KOMISJAMI FEMM I LIBE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

FEDERA walczy o legalną, bezpieczną i realnie dostępną aborcję na wielu płaszczyznach, także na forum instytucji unijnych. W czwartek wiceprezeska Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny adw. Kamila Ferenc oraz koordynatorka rzecznictwa międzynarodowego FEDERY Urszula Grycuk przedstawiły w Parlamencie Europejskim konsekwencje wprowadzenia faktycznego zakazu aborcji w Polsce. W wysłuchaniu wzięły także udział Jolanta Budzowska, radczyni prawna prowadząca sprawę Izabeli z Pszczyny oraz Barbara Skrobol, szwagierka Izabeli.

Barbara Skrobol opowiedziała o doświadczeniach Izabeli w przejmującym wystąpieniu. Przytoczyła SMS-y, które Iza wysłała tuż przed śmiercią. – Kiedy czytam te wiadomości, które brzmią jak relacja z umierania, jest mi niezwykle ciężko – przyznała. – Stoję przed Państwem, żeby przekazać, jak prawo może mieć wpływ na czyjeś życie. Ograniczenie prawa do aborcji spowodowało efekt mrożący u lekarzy, czego skutkiem była śmierć Izabeli. Osobiście usłyszałam od lekarza: „nie mogę nic zrobić przez ustawę aborcyjną”.

W trakcie wysłuchania przed Komisją Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) oraz Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) w Brukseli Kamila Ferenc przedstawiła historie Justyny z Wodzisławia Śląskiego, Ani ze Świdnicy oraz Marty. Co wspólnego mają te sprawy? Lekarze zwlekali z podjęciem decyzji o wywołaniu porodu i kobiety zmarły z powodu sepsy. Okoliczności tych spraw są bardzo podobne do sprawy Izabeli, w każdej z nich możemy uznać, że śmierć kobiet była wynikiem efektu mrożącego wyroku pseudo-TK ws. aborcji.

W FEDERZE jesteśmy przekonane, że było i będzie więcej takich przypadków, w których dochodzi do śmieci kobiety, ponieważ nie przeprowadzany jest zabieg aborcji ratującej życie. Nie wszystkie sytuacje są zgłaszane – mówiła na konferencji prasowej w Brukseli Urszula Grycuk.

Narażanie zdrowia i życia kobiet to nie jedyny skutek wyroku pseudo-TK z 2020 roku. Standardy jakości opieki ginekologiczno-położniczej uległy obniżeniu. Doświadczamy spadku liczby badań prenatalnych: kobiety nie są kierowane na badania prenatalne, albo wyniki badań nie są należycie wyjaśniane, często kobiety w ciąży nawet nie dowiadują się o wadach płodu.

Mamy w Polsce coraz więcej dzieci, które rodzą się z poważnymi wadami lub umierają zaraz po porodzie i to właśnie kobiety ponoszą konsekwencje psychiczne takich sytuacji. Nawet jeśli kobieta zdecyduje się urodzić chore dziecko, rodzina jest pozostawiona sama sobie i nie może liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Z tych wszystkich powodów kobiety boją się zachodzić w ciążę w Polsce. Boją się, że nie będą miały odpowiedniej opieki i nikt nie zadba o ich zdrowie i życie w kryzysowej sytuacji.

W związku z restrykcyjnym prawem antyaborcyjnym w Polsce od wielu lat ma miejsce systemowe naruszanie praw podstawowych: prawa do zdrowia, prawa do bezpieczeństwa, prawa do prywatności, prawa do życia rodzinnego, do tego, żeby nie być poddawaną/-nym nieludzkiemu traktowaniu i torturom.

Chciałybyśmy, aby Polki miały dostęp do bezpłatnej, bezpiecznej i legalnej aborcji na całym terytorium Unii Europejskiej – mówiła Urszula Grycuk. FEDERA apeluje do instytucji europejskich o podjęcie konkretnych działań. Należy zapisać prawo do aborcji w traktatach, jako prawo człowieka. Apelujemy też o włączenie prawa do aborcji do unijnej polityki zdrowotnej i polityk równościowych.

– Aborcja to nie jest deklaracja polityczna czy religijna. Dostęp do aborcji to prawo człowieka i powszechne doświadczenie milinów kobiet na całym świecie. Dostęp do aborcji umożliwia decydowanie o swojej przyszłości, swoim zdrowiu i ciele, o przyszłości swoich rodzin. Decyzja dotycząca aborcji powinna być w rękach kobiet, a nie w rękach konserwatywnych polityków, lekarzy, prokuratorów czy sędziów – podkreśliła Kamila Ferenc podczas wysłuchania przed PE.

OBEJRZYJ NAGRANIE WYSŁUCHANIA

powiązane treści

  1. Okładka raportu ""Sexual and reproductive health and rights and the implication of conscientious objection"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *