Mówimy dosyć! – Marsz Godności

18 czerwca ulicami Warszawy przeszedł Marsz Godności. Uczestnicy rozpoczęli manifestację na Placu Zbawiciela o 11:55, symbolicznie podkreślając, że to ostatni moment, aby zareagować na próby wprowadzenia zmian godzących w podstawowe prawa kobiet w Polsce.  – Jesteśmy tu, aby bronić praw kobiet! – mówiła rozpoczynając marsz jedna z organizatorek, Irina Ovcinicov. – Jesteśmy tu, bo przychodzi chwila, że trzeba stanąć na ulicy i powiedzieć: “dość!” Dość ignorowania naszych najbardziej podstawowych praw, dość przemocy wobec kobiet, dość ignorowania naszego prawa do ochrony zdrowia i życia! – mówiła.

Kilka tysięcy osób maszerowało w obronie praw i godności kobiet, których głos często nie jest brany pod uwagę w dyskursie na temat ich zdrowia i życia. Na transparentach można było przeczytać m.in. napisy: “Ratujmy kobiety”, “Moje ciało, moja sprawa”, “Wolność kraju mierzy się wolnością koboiet” czy “Dosyć hipokryzji! Żądamy poszanowania praw kobiet”, a także “Szacunek do kobiet wyssałem z mlekiem matki”.

Marsz zakończył się przemówieniami kobiet zaangażowanych w walkę na rzecz praw kobiet, w tym Krystyny Kacpury, dyrektorki Federacji. Dyrektorka Federacji przedstawiła kontekst walki o prawa reprodukcyjne w świetle wciąż obowiązującej ustawy tzw. antyaborcyjnej i zachodzących zmian: – Wydawało się , że przywykłyśmy do tej ustawy, jak do daniny, którą musimy świadczyć na rzecz państwa w imię świętego społecznego spokoju. Ale czy rzeczywiście musimy ? Czy teraz utrzymanie tego tzw. spokoju to nasz cel ? Z całą pewnością NIE. Od 23 lat Federacja zmaga się z brakiem realizacji obecnej ustawy, która w praktyce daleko odbiega od swoich zapisów…..Potrzebujemy ustawy, która będzie chronić nasze zdrowie i życie, która pozwoli nam świadomie wybrać i zdecydować o naszym macierzyństwie. – podkreślała.

Organizatorki zapowiadają, ze jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie zakończą swoich działań na jednorazowej akcji, o której piszą w mediach w całej Europie.

Media o Marszu Godności:

BBC

Le Figaro

Spiegiel

TVN24

Polsat News

Onet.pl

Polityka

Polska The Times