#CzarnyPiątek – masowe protesty przeciw drakońskiemu projektowi “Zatrzymaj aborcję”

Ostatnie wydarzenia wokół praw reprodukcyjnych ilustrują, że polscy fundamentaliści zwierają szyki, by narzucić społeczeństwu zakaz aborcji. Skrajnie konserwatywni prawnicy z Ordo Iuris nie tylko szkalują organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka czy edukacją seksualną jako “zagrożenie dla dzieci”; nie tylko ingerują w procesy polityczne i lobbują w sejmowych komisjach czy ministerstwach. Co gorsza, narzucają nam wszystkim szkodliwą ideologię łamiącą konstytucyjne prawa do prywatności, wolności sumienia, ochrony zdrowia, autonomii. Teraz domagają się nadania płodom i zarodkom praw pacjenckich oraz traktowania ich na równi “pełnoprawnym odbiorcą świadczeń medycznych”. Komentarz prawniczki Federacji w OKO.press. Projekt zmiany ustawy został już złożony w Ministerstwie Zdrowia i u Rzecznika Praw Pacjenta.

Do niepokojących wydarzeń należy dodać stanowisko sejmowej Komisji Ustawodawczej w sprawie wniosku grupy posłów do TK o zbadanie konstytucyjności prawa do przerywania ciąży z powodów embriopatologicznych. W stanowisku przegłosowanym stosunkiem 10:2 (17 osób wpisanych na listę nie głosowało) możemy przeczytać, że to prawo jest niezgodne z art. 30 i 38 Konstytucji oraz że ani wolność kobiety ani jej zdrowie psychiczną, ani “bliżej nieokreślone dobra kobiety” nie są wartościami, które mają przesądzać o możliwości przerwania ciąży z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Szczegóły w artykule Wyborczej.

W dn. 14 marca Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała w swoim komunikacie “o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”. Kolejnego dnia Komisja Sprawiedliwości odpowiedzialna za zaopiniowanie projektu dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zapowiedziała, że zajmie się tym w najbliższy poniedziałek (19 marca). W reakcji na ingerencję biskupów w politykę ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w  różnych miejscach polski akcje #SłowoNaNiedzielę, czyli demonstracje pod kuriami i diecezjami. Dodajmy, że na przyspieszeni procedowania projektu wpływ miała także stała presja środowisk ani-choice, które organizowały pikiety pod Sejmem i zebrały ponad 22 tysiące podpisów pod petycją do Komisji Polityki Społecznej o podjęcie prac.

Podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości najwięcej przestrzeni do wypowiedzi mieli posłowie opowiadający się za zaostrzeniem prawa i wnioskodawczyni Kaja Godek. Odpór nieprawdziwym informacjom próbowały zadać posłanki Nowoczesnej. Relacja posłanki Scheuring-Wielgus. Argumenty prawne posłanki Gasiuk-Pihowicz. Za sprawą posła Waldemara Budy z PiS zamknięto listę mówców, co wykluczyło przedstawicielki różnych organizacji i ruchów społecznych czekające na głos od 4 godzin. Po wystąpieniach posłów i posłanej wypowiedziały się jedynie dwie osoby: Liliana Religa z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris (prawnicy OI byli autorami skrajnie restrykcyjnego projektu ustawy z 2016 r. zakazującego całkowicie aborcji i penalizującego kobiety za przerywanie ciąży).  Niestety większość członków i członkiń Komisji zlekceważyła argumenty prawnoczłowiecze, zdrowotne, społeczne i prawne przeciwko nieludzkiemu projektowi “Zatrzymaj aborcję”.  Zagłosowała za pozytywną opinią w stosunku głosów 16:9. Wyniki można znaleźć tutaj.  Wszyscy obecni członkowie i członkinie komisji z PiS i Kukiz’15 byli za pozytywną opinią, a wszyscy z PO i Nowoczesnej przeciwko. Tego samego dnia arcybiskup Gądecki podziękował Komisji za pozytywną rekomendację.

Nagranie posiedzenia Komisji Sprawiedliwości

Stanowisko przygotowane przez Weronikę Rokicką z Amnesty International Polska, której nie dopuszczono do wystąpienia

Rozmowa w TOK FM o Lilianą Religą uczestniczącą w posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości  – o przebiegu obrad, skutkach “Zatrzymaj aborcję” oraz planowanych masowych protestach #CzarnyPiątek

Artykuł o dyskusji i głosowaniu w Komisji Sprawiedliwości na portalu OKO.press

Odcinek “Czarno na białym” o faktach i mitach nt. aborcji, realiach życia dzieci, które przyszły na świat z ciężkimi, nieodwracalnymi wadami, o posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości oracz Czarnym Piątku

Pozytywna opinia Komisji i ryzyko szybkiego procedowania projektu w tym samym tygodniu zmobilizowała różne środowiska w organizację i promocję wspólnych masowych protestów w Warszawie pod hasłem #CzarnyPiątek.  Według szacunków organizatorek i nieoficjalnych statystyk policji w marszu warszawskim uczestniczyło ok. 90 000 osób. Do Warszawy przyjechały osoby z wielu miast – Zamościa, Sanoka, Rybnika, Węgorzewa, Piotrkowa, Białej Podlaskiej, Kielc, Sławna, Piły, Białegostoku, Wrocławia, Łodzi, Mielca, Opola… Oto fragment podsumowania organizatorek z ogólnopolskiego Strajku Kobiet:

“Po raz kolejny pokazałyśmy, że największą siłą opozycyjną w Polsce nie są obecnie partie polityczne i ich struktury (choć były razem z nami jako sojusznicy), tylko organizujące się obywatelki i obywatele, które i którzy razem są w stanie przenieść niejedną górę. (…) Udało nam się przełamać dwa świadomościowe tabu – jedno dotyczące nadmiernej ingerencji Kościoła katolickiego w politykę, w szczególności w zakresie praw kobiet (było to wyraźnie widoczne na transparentach uczestniczek i uczestników protestu), a drugie dotyczące demonstrowania w miejscu faktycznego ośrodka władzy w Polsce, skąd całym państwem bez żadnego trybu kieruje szeregowy poseł PiS Jarosław Kaczyński. Pokazałyśmy, że czasy manipulowania nastrojami społecznymi za pomocą parlamentarnych wrzutek już się skończyły. Kic w jedną, hyc w drugą! To nie my tak skaczemy, tak skacze PiS. I tak będzie skakać, bojąc się na zmianę to Episkopatu, to kobiet. Udowodniłyśmy, że żałosne próby PiS przesłonięcia spraw gigantycznych premii dla ministrów rządu, ważnych spraw społecznych – braku refundacji leków dla pacjentów po przeszczepach, wygaszania Funduszu Alimentacyjnego, braku świadczenia 500+ dla samotnych matek, demolki polskiej armii oraz katastrofalnej sytuacji Polski na arenie międzynarodowej kwestiami praw kobiet są dla tej władzy nieopłacalne. Co dalej? NIE składamy parasolek! Nasz postulat jest aktualny zarówno w stosunku do projektu sejmowego, jak i wniosku posła Bartłomieja Wróblewskiego znajdującego się w atrapie Trybunału Konstytucyjnego.”

Wszystkie działania wirtualne odbywały się pod wspólnymi hashtagami:
#CzarnyPiątek #StrajkKobiet #StrajkWszystkich #NieDlaZaostrzeniaUstawy #StopTheBan

Wydarzenia w Polsce miały szeroki oddźwięk w innych krajach – szczegóły poniżej – ale na szczególną uwagę zasługuje sygnał ze Szwecji. Tamtejsza Partia Zielonych będzie walczyć o większościowe poparcie w parlamencie dla subsydiowanej aborcji dla obywatelek innych państw. Ten pomysł powstał w reakcji na próby zaostrzenia prawa w Polsce. I jako forma podziękowania za to, że w czasach PRL to Szwedki ratowały się, przyjeżdżając na zabieg do Polski. Stopniowe nagłaśnianie ich historii przyczyniło się do liberalizacji tamtejszego prawa.

Materiały:

Wlepka “Żądamy legalnej aborcji” do druku

 

 

 

 

 

 

Plakaty Pogotowia Graficznego

Ulotki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (mogą także służyć za Wlepki)

Międzynarodowa solidarność

Zagraniczne media, NGO-sy i politycy/-czki bacznie śledzą niebezpieczne i karygodne poczynania polskich parlamentarzystów. Oto ważne świadectwa solidarności:

Demonstracje zagraniczne:
Bruksela https://www.facebook.com/events/176704076467060/

Oslo https://www.facebook.com/events/139303096901150/

Kopenhaga https://www.facebook.com/events/1684123825004128/

Wilno https://www.facebook.com/events/314986465693880/

Barcelona
https://www.facebook.com/events/1640428319381284/
Zagrzeb https://www.facebook.com/events/1578686868912271/
Paryż https://www.facebook.com/events/152609085435973/
NYC https://www.facebook.com/events/438287326601407/
Londyn https://www.facebook.com/events/2017289751871655/
Edynburg https://www.facebook.com/events/358186851351598/?ti=icl
Dublin  https://www.facebook.com/events/608395852831263/
Berlin https://www.facebook.com/events/236147303597766/
Budapeszt https://www.facebook.com/events/926459857523046/

List 203 organizacji międzynarodowych

W reakcji na procedowanie projektu „Zatrzymaj aborcję”, 203 organizacje międzynarodowe podpisały się pod listem wzywającym członków i członkinie polskiego parlamentu do wysłuchania głosu polskich kobiet i odrzucenia tego regresywnego projektu w ramach obrony zdrowia kobiet i ich praw człowieka. 

Treść listu w wersji polskiej wraz z podpisami: Stanowisko_organizacji_międzynarodowych_ws_projektu_zakazującego_aborcji

Obrończynie praw człowieka uczestniczące w 62. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet

https://www.facebook.com/astranetwork/videos/2331387586886669

List eurodeputowanych (w PDF)

List ONZ-owskich ekspertów i ekspertek ds. praw człowieka

Stanowisko KomISArza Praw Człowieka Rady Europy

List Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (treść online)

Media zagraniczne:

https://www.washingtonpost.com/world/europe/women-in-poland-protest-plans-to-tighten-anti-abortion-law/2018/03/18/590337c0-2ac4-11e8-8dc9-3b51e028b845_story.html?utm_term=.4a797b25e386

Women in Poland protest plans to tighten anti-abortion law

http://socialistsanddemocrats.eu/newsroom/sds-stand-side-side-polish-women-again-taking-streets-defend-their-rights

https://www.huffingtonpost.com/entry/polish-women-abortion-protest-catholic-bishops_us_5ab00be5e4b00549ac7e3525?utm_campaign=hp_fb_pages&utm_source=women_fb&utm_medium=facebook&ncid=fcbklnkushpmg00000046

http://terryreintke.eu/wp-content/uploads/Letter-to-Committee-on-Social-and-Family-Policy.pdf

https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2018/03/women-in-poland-protest-restrictions-on-abortion/?utm_source=twitter&utm_medium=article&utm_term=&utm_campaign=social

https://www.hrw.org/news/2018/03/22/poland-reject-bill-further-limit-abortion-rights

https://www.hrw.org/the-day-in-human-rights/2018/03/23

https://edition.cnn.com/2018/03/23/europe/poland-abortion-bill-germany-intl/index.html

EHF signs statement of solidarity with Polish women

https://www.reuters.com/article/us-poland-abortion/thousands-join-black-friday-marches-against-polish-abortion-restrictions-idUSKBN1GZ2LP

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-23/thousands-of-poles-protest-against-plan-to-tighten-abortion-laws

https://www.liberties.eu/en/short-news/21735/21735

https://amp.theguardian.com/world/2018/mar/23/abortion-poland-mass-protests-against-tightening-of-law?__twitter_impression=true

http://www.bbc.com/news/world-europe-43514965?SThisFB

http://www.bfmtv.com/international/pologne-un-pas-vers-l-interdiction-de-l-ivg-en-cas-de-malformations-du-foetus-1399722.html