Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji – 28.09.2017

Organizacje pro-choice z całego globu zjednoczyły się poprzez różnorakie działania, by wspólnie zamanifestować konieczność zagwarantowania prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji.

W Polsce Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji uczczono podczas demonstracji „Wolne Polki – Wolna Polska. Wszyscy za jedną, jedna za wszystkich” (przeczytaj relację, obejrzyj nagranie, zobacz zdjęcia).

Z kolei na międzynarodowej konferencji Eurongos w Brukseli odbyła się premiera publikacji „MY #BLACKPROTEST” ze zwycięskich esejów wyłonionymi w konkursie Federacji. Organizatorkami spotkania była koalicja eurodeputowanych ALLofUS walczących o prawa kobiet do decydowania o swoim ciele. W dyskusji zainaugurowanej przez dyrektorkę Krystynę Kacpurę – głos zabrały: Maria Arena (Belgia, S&D), Angelika Mlinar (Austria, ALDE), Malin Björk (Szwecja, GUE/NGL) i Terry Reintke (Niemcy, Greens). Niebawem zaprezentujemy wersję polską, tymczasem zachęcamy do przesyłania  linku do publikacji swoim anglojęzycznym znajomym. Zbiór “MY #BLACKPROTEST” pozwala lepiej zrozumieć dynamikę i moc zeszłorocznej mobilizacji. I inspiruje do dalszych bojów o fundamentalne prawa kobiet.

Kolejnym ważnym elementem obchodów był brukselski marsz solidarności z Europejkami, które padają ofiarą restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego (relacja). Jego finałem było złożenie w Parlamencie Europejskim podpisów pod petycją komitetu ABORCJA, KOBIETY DECYDUJĄ, którą stworzyły liczne europejskie stowarzyszenia i ruchy. Jej sygnatariusze i sygnatariusze opowiadają się za tym, by poszczególne państwa zunifikowały prawo  w zakresie legalnych terminów aborcji i dążyły do całkowitej depenalizacji przerywania ciąży. Tekst petycji

Podczas 36. Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie wygłoszono wspólne stanowisko za zagwarantowaniem prawa do aborcji. Podpisało je 285 organizacji z całego świata – w tym Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, ASTRA Network i Astra Youth. Wezwały one HRC do przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka wynikającym z kryminalizacji aborcji. Sygnatariusze oczekują, że władze na całym świecie będą szanować, chronić i realizować prawo do bezpiecznych i legalnych usług przerywania  ciąży oraz opieki postaborcyjnej. Przypominają w swym stanowisku skalę problemu – 22 miliony aborcji zagrażających życiu i zdrowiu kobiet  – oraz jego społeczne i finansowe koszty.

Lista sygnatariuszy i tekst stanowiska znajdują się na stronie

ONZ-owscy eksperci i ekspertki ds. praw człowieka wezwali kraje członkowskie  do:

  • uchylenia przepisów, które kryminalizują aborcję lub przesadnie ją ograniczają z powodu stereotypów
  • zwolnienia z więzień kobiet skazanych za przerwanie ciąży
  • zwalczania stygmatyzacji antyaborcyjnej.

Opowiedzieli się za uznaniem 28. września za oficjalny dzień ONZ za bezpieczną aborcją na świecie, by zachęcić rządy do depenalizacji aborcji i zapewnienia usług zdrowia reprodukcyjnego w sposób legalny, bezpieczny i tani. 

“Możliwość podejmowania swobodnych decyzji o sobie i swojej rodzinie nie powinna być przywilejem zarezerwowanym dla zamożnych kobiet, tylko prawem każdej kobiety i dziewczynki na świecie. To samo dotyczy prawa do zdrowia i ochrony przed dyskryminacją. Zbyt wiele kobiet na całym globie cierpi z powodu dyskryminujących przepisów, które blokują im dostęp do odpowiedniej opieki medycznej”, podkreślili.

Całe stanowisko na stronie.

Inna godne uwagi wydarzenia z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji:

  • Marsz za Wyborem w Irlandii
  • Akcja publikowania historii aborcyjnych we Francji
  • Festiwal Wyboru w Wiedniu i Londynie
  • Wezwanie do działania w Salwadorze

Zasoby: