Brazylia – groźba całkowitego zakazu aborcji

W listopadzie komisja parlamentarna przegłosowała zmianę w konstytucji, która w praktyce oznacza całkowity zakaz aborcji. Za dodaniem zapisu o ochronie życia od poczęcia opowiedziało się 18 mężczyzn, przeciw była 1 kobieta. Wywołało to masowe protesty w kilkunastu miastach Brazylii. Apele o niezaostrzanie prawa wystosowały m.in. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, ONZ Kobiety, Panamerykańska Organizacja Zdrowia, biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka dla Ameryki Południowej, Europejskie Parlamentarne Forum ds. Populacji i Rozwoju.

W najludniejszym kraju Ameryki Południowej aborcja od lat jest zakazana poza dwoma wyjątkami: gdy ciąża zagraża życiu matki lub powstała wskutek gwałtu. W 2012 r. Sąd Najwyższy dopuścił prawo do przerwania ciąży w przypadku bezmózgowia. Z rządowych statystyk wynika, że każdego roku przeprowadza się ponad 416 000 aborcji w podziemnych klinikach, a tysiące kobiet trafia potem do szpitala wskutek powikłań nierzetelnie przeprowadzonych zabiegów. Bezpieczne warunki są zarezerwowane dla zamożnych kobiet, a te gorzej sytuowane płacą swoim zdrowiem lub życiem.

Restrykcyjne prawo, łamiące podstawowe prawa kobiet, nie spełniało oczekiwań środowisk ewangelikalnych, które mają znaczącą reprezentację w parlamencie.  Pod pozorem ulepszania praw socjalnych przeforsowali zapis o ochronie życia od poczęcia, co miało gwarantować dłuższy urlop macierzyński dla kobiet, które poroniły. Ta propozycja zyskało szerokie poparcie, także ze strony kobiet. Okazało się, że to pozornie korzystnie rozwiązanie faktycznie ma uzasadnić wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji.

Ostatecznie o przyszłości dostępu do aborcji zadecyduje parlament. Zmiana wymaga poparcia 2/3 obu izb. Głosowanie zapowiadane na początek grudnia było już wielokrotnie przesuwane, prawdopodobnie nastąpi w przyszłym roku. Media spekulują, że koalicja rządząca może zebrać większość w zamian za poparcie dla reform emerytalnych niezbędnych zmniejszenia deficytu budżetowego.

Źródła:

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/brazil-mps-abortion-no-chant-malen-pregnant-rape-victims-terminations-ban-vote-life-yes-a8045281.html

https://www.jacobinmag.com/2017/11/brazil-abortion-rights-cunha-rousseff

https://www.telesurtv.net/english/news/Brazilian-Women-Prepare-to-Protest-Full-Abortion-Ban-20171110-0025.html

BRAZIL – The turbulence in Brazil continues