>

Artykuły

>

JAK ZDOBYĆ RECEPTĘ NA ANTYKONCEPCJĘ?

Artykuły

JAK ZDOBYĆ RECEPTĘ NA ANTYKONCEPCJĘ?

Opublikowano 25-03-2020

 
Recepta na antykoncepcję wydaje się nierealna? We współpracy z posłanką Marceliną Zawiszą Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny postanowiła rozwiązać ten problem. Skonsultowałyśmy możliwe rozwiązania z lekarkami.
 
Z pomocą mogą przyjść:

1) e-recepty i teleporady:

Od listopada 2019 Ministerstwo Zdrowia umożliwiło porady na odległość, a zgodnie z przepisami lekarz POZ może przedłużyć receptę na antykoncepcję i w dodatku wystawić ją w formie elektronicznej. Do przedłużenia recepty wystarczy wywiad zebrany zdalnie (np. rozmowa telefoniczna z pacjentką) – chodzi przecież o PRZEDŁUŻENIE, a nie dobranie leku***. Niektórzy lekarze mogą jednak potrzebować dowodu na to, że środek antykoncepcyjny był już wcześniej wypisywany.
Warto więc sobie przygotować na wszelki wypadek np.;
  • printscreen z konta pacjent.gov.pl z wcześniejszymi receptami na ten środek;
  • zdjęcie poprzedniej recepty, jeśli mamy;
  • skan dokumentacji medycznej od ginekologa, jeśli mamy, etc.
  • na spokojniejsze czasy lepiej wziąć od ginekologa (specjalisty) zaświadczenie o stałym przyjmowaniu określonego środka leku.
Więcej o e-receptach:
E-recepty mogą być wystawiane komercyjnie i na NFZ.
 
 

2) recepty farmaceutyczne:

w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia pacjenta, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną na jedno najmniejsze opakowanie leku. Jeśli więc zaprzestanie przez Was brania hormonów może zagrozić Waszemu zdrowiu, zapytajcie farmaceutę o tę opcję.
Podstawa prawna:  art. 96 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.
 

3) recepty od położnej/pielęgniarki:

Recepty mogą wystawiać także położne i pielęgniarki, chociaż w przypadku antykoncepcji tylko jako kontynuację zalecenia lekarskiego. Więcej na temat wystawiania recept przez położne i pielęgniarki.
 
Podstawa prawna: art. 96a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
 

Recepty na antykoncepcję awaryjną

Wspomniane wyżej zasady (poza punktem 3.) obejmują antykoncepcję awaryjną (tabletki dzień po), przy czym lekarze POZ mogą wypisać ją bez dowodu wcześniejszego przyjmowania/zaordynowania przez lekarze specjalistę, ponieważ jest to jak nazwa wskazuje środek awaryjny, stosowany jednorazowo, plus jest bezpieczny. Więcej: https://federa.org.pl/awaryjna_e-recepty/.
 
Darmowe recepty na antykoncepcję doraźną wystawiają także lekarki/lekarze z organizacji Lekarze Kobietom.
Tabletkę można także dostać pod adresem dzienpo@riseup.net.

Terminy realizacji recept i maksymalne dawki na receptach

Przeczytaj post poświęcony tematowi terminu ważności i maksymalnych dawek, które można wypisać na receptach: papierowych i elektronicznych.

 
***  Wystawienie recepty należy do gwarantowanego świadczenia zdrowotnego w ramach wizyty w ramach POZ. Lekarze muszą kierować się należytą starannością i aktualną wiedzą medyczną, co znaczy, że gdy okoliczności na to pozwalają, mogę wystawić/przedłużyć receptę na podstawie samego wywiadu lekarskiego lub/i zaświadczenia od lekarza specjalisty. Specjalistyczne badania nie zawsze są potrzebne.
 
Podstawa prawna:
  • art. 96a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne,
  • art. 45 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej,
  • § 2 ust. 1 pkt 9 Zarządzenia Nr 77/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna
 

Podobne artykuły

Opublikowano 18-12-2024

Pobierz broszurę w dwóch wersjach do wyboru:

Opublikowano 27-09-2024

28 września co roku obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. To

Opublikowano 26-09-2024

To święto obchodzone jest na całym świecie już po raz

Opublikowano 25-09-2024

Zapraszamy na bezpłatne, 12-godzinne warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet