>

O fundacji

O fundacji

Fundacja na rzecz Kobiet
i Planowania Rodziny

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA (daw. Federacja) to działająca od 1991 r. organizacja pozarządowa walcząca o sprawiedliwość reprodukcyjną. Powstała jako porozumienie pięciu organizacji – Ligii Kobiet Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego, Stowarzyszenia Pro Femina, Neutrum – Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo oraz Stowarzyszenia Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska Y.W.C.A. od 1999 roku Federacja posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno – Społecznej ONZ (ECOSOC). Od 2022 roku działamy już nie jako stowarzyszenie, lecz samodzielna fundacja.

FEDERA działa na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych, czyli:

W ramach FEDERY działają:

Misja

Misją Fundacji jest działanie na rzecz podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci. FEDERA stoi na stanowisku, że możliwość korzystania z tego prawa jest dla kobiet warunkiem samostanowienia, a także warunkiem zrównania szans życiowych kobiet i mężczyzn.

Swoją misję realizujemy poprzez:

Zespół Federy

Krystyna Kacpura

Prezeska zarządu Fundacji

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydziału Neofilologii) i Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Ukończyła Podyplomowe studia służby zagranicznej w Instytucie Spraw Międzynarodowych. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od ponad 30 lat związana z Federą.
Autorka i współautorka licznych raportów, analiz i artykułów  na temat zdrowia i praw reprodukcyjnych. Działa aktywnie na forum ONZ jako rzeczniczka praw kobiet. Członkini Kongresu Kobiet i Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji i Zdrowia Reprodukcyjnego.
Inicjatorka i założycielka Centrum Zdrowia FEDERA. Obecnie pełni funkcję prezeski Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.
Wykładowczyni na Gender Studies IBL PAN.

adw. Kamila Ferenc

Wiceprezeska zarządu Fundacji, konsultantka programowa, koordynatorka litygacji strategicznej i działań prawnych

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie, sędzia Trybunału Stanu. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła seminarium dla praktyków prawa EU Gender Equality Law w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze oraz Women’s Human Rights Training Institute. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i kancelariach prawnych. Członkini zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa kobiet przy Ministrze Zdrowia. Autorka kursów, szkoleń i projektów aktów prawnych, konsultantka komisji sejmowych. Współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. W pracy zawodowej zajmuje się w szczególności prawami człowieka, praworządnością, sprawiedliwością społeczną, zdrowiem reprodukcyjnym, prawami pacjenta przeciwdziałaniem przemocy domowej i seksualnej oraz dyskryminacji. W latach 2014–2016 Ambasadorka Rzecznika Praw Obywatelskich.

Marta Paczkowska

Wiceprezeska Zarządu Fundacji

Zaangażowanie społeczne rozpoczęła od zwalczania mizoginii, rasizmu, ksenofobii i homofobii w swoim środowisku szkolnym. Absolwentka XIII LO w Szczecinie oraz kulturoznawstwa USA na Uniwersytecie Warszawskim (American Studies Center). Doświadczenie zawodowe zdobywała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następnie w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i Zamku Książąt w Pomorskich w Szczecinie. W FEDERZE od stycznia 2017 r., koordynowała m.in. sieć ASTRA Youth, prace biura oraz promocję i komunikację organizacji. Od 2023 r. pełni funkcję wiceprezeski zarządu Fundacji, zarządzając działalnością wydawniczą i stronami internetowymi. Zajmuje się również administracją i organizacją wydarzeń. Miłośniczka kotów, archeologii, astronomii i swojego rodzinnego miasta – Szczecina.

Antonina Lewandowska

Koordynatorka Rzecznictwa Krajowego

Socjolożka, działaczka, badaczka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka kursu Leadership, communication and policy skills development na Uniwersytecie Cambridge. Twórczyni stanowiska konsultantki ds. przemocy seksualnej w Zarządzie Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, które piastowała w latach 2019-2022. Za działalność na rzecz praw kobiet wyróżniona nagrodami Women’s Champion of the Year (2022) oraz Nagrodą im. Tadeusza Mazowieckiego (2022).
Naukowo zainteresowana głównie socjologią seksualności i socjologią medycyny, w działalności zawodowej skupia się na walce o prawa reprodukcyjne w Polsce. Z FEDERĄ związana od 2019 roku.

Mateusz Bieżuński

Koordynator Recznictwa Międzynarodowego

Z Fundacją związany od 2022 r. Członek zespołów rzeczniczego oraz prawnego. Odpowiedzialny za działalność międzynarodową.

Julia Karwan-Jastrzębska

Koordynatorka promocji i komunikacji

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Artes Liberales UW. Od 2015 roku w praktyce zawodowej i artystycznej zajmuje się prawami człowieka – w szczególności prawami kobiet. Absolwentka kursu Leadership Academy (2014) organizowanego przez Soroptimist International. Współpracuje z III sektorem (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Przypływ Kultury), wydawnictwami książki (Krytyka Polityczna, Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Egmont, Arkady, Scholar). Koordynowała pracę wolontariatu na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy (Dworzec Centralny w Warszawie, marzec-kwiecień 2022). Od lutego 2023 roku koordynatorka ds. komunikacji w Fundacji FEDERA.

Ewa Szymera

Koordynatorka fundraisingu, projektów i ASTRA Network

Współzałożycielka inicjatywy „Różowa Skrzyneczka”, działającej na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienia dostępu do produktów menstruacyjnych dla kobiet i dziewcząt w Polsce. Specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy, współpracy międzysektorowej oraz realizacji międzynarodowych inicjatyw na rzecz praw kobiet. Absolwentka Uniwersytetu Wiedeńskiego, uczestniczka programów Amnesty International „Twój Głos ma MOC!” i „Generation Change” Krytyki Politycznej. Jako liderka społeczna działa w ramach programu „Dwa Sektory – Jedna Wizja” oraz międzynarodowej społeczności „female factor”. W Austrii współpracowała w Instytucie Badań Empirycznych i Społecznych oraz z European Capital of Democracy, promując wartości demokratyczne w UE.

Justyna Faszcza

Prawniczka

Absolwentka prawa oraz socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, aktualnie studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS. Od początku drogi naukowej i zawodowej zaangażowana w zagadnienia praw człowieka, prawa medycznego, prawa pacjentek/-ów. Zdobywała doświadczenie w organizacjach pozarządowych, kancelariach prawnych, polskich instytucjach publicznych i Komisji Europejskiej.

Marcelina Kurzyk

Koordynatorka działań edukacyjnych, poradnictwa i Grupy Ponton

Edukatorka seksualna i zdrowotna. Jest autorką i współautorką artykułów oraz broszur edukacyjnych dla Fundacji FEDERA, a także pełni rolę konsultantki merytorycznej w zakresie edukacji seksualnej i zdrowia reprodukcyjnego. Szczególnie pasjonują ją tematy związane z antykoncepcją, ciążą, zdrowiem reprodukcyjnym oraz chorobami ginekologicznymi. W ramach swojej działalności udziela porad mailowo i telefonicznie za pośrednictwem Telefonu Zaufania oraz koordynuje i prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Grupy PONTON.
Ukończyła studia magisterskie z kryminologii oraz licencjackie z profilaktyki społecznej i resocjalizacji (specjalizacja prawno-kryminologiczna) na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako kuratorka sądowa dla nieletnich, co wzbogaciło jej kompetencje w pracy z młodzieżą i pozwoliło lepiej odpowiadać na ich potrzeby edukacyjne i rozwojowe.

Aleksandra Magryta

Koordynatorka monitoringu i Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem

Germanistka, ekspertka z zakresu praw kobiet. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Trenerka antydyskryminacyjna, certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności WenDo. Związana z organizacjami społecznymi – pracowała między innymi w Fundacji Feminoteka i stowarzyszeniu Kampania Przeciw Homofobii. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych. W 2019 roku dołączyła do zespołu FEDERY.

Julia Borkowska

Asystentka prezeski

Psycholożka i psychotraumatolożka. Pracuje gabinetowo prowadząc terapie traumy, głównie z osobami z grup marginalizowanych. Pracowniczka telefonu zaufania FEDERY. Trenerka WenDo – feministycznej samoobrony dla osób socjalizowanych do roli kobiety. Od lat związana z sektorem pozarządowym. Wcześniej pracowała w Amnesty International. W FEDERZE zajmuje się kwestiami administracyjnymi i wspiera Prezeskę w jej codziennych obowiązkach.

Rada Fundacji

Małgorzata Księżopolska

Aleksandra Solik

Paulina Trojanowska

Anna Orawiec

Ewa Pytka

Do pobrania

Statut fundacji

Plan strategiczny 2023-2028

Procedura antymobbingowa i antydyskryminacyjna

Standardy ochrony małoletnich

Skrócona wersja Standardów ochrony małoletnich

SOP dot. składania skarg i informacji zwrotnej

Polityka przeciwdziałania nadużyciom seksualnym

Polityka prywatności

Kodeks etyczny

Sprawozdania z działalności

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2006-11