Telefon Zaufania działa przy Federacji od 12 listopada 1991 roku. Wtedy po raz pierwszy odebrałyśmy telefon od osoby szukającej wsparcia w zakresie zdrowia i praw reprodukcyjnych.
Od tego czasu wiele się zmieniło. Niezmienne jest to, że Telefon Zaufania obsługują ekspertki. Edukatorki seksualne z Grupy PONTON, ginekolożka i psycholożka są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-20:00.
Dyżurujące ekspertki odpowiadają na szereg pytań dotyczących praw i zdrowia reprodukcyjnego kobiet. Najczęściej są to zagadnienia z zakresu:
- antykoncepcji, ciąży, profilaktyki i leczenia chorób narządów kobiecych, problematyki menopauzy (dyżur ginekologiczny),
- przemocy, konfliktów w rodzinie, problemów w relacjach (dyżur psychologiczny)
- dojrzewania, antykoncepcji, relacji, seksualności (dyżur edukatorki seksualnej).
Telefon Zaufania w akcji
Rocznie ekspertki Telefonu Zaufania przeprowadzają ponad 2000 rozmów. Pod numer 22 635 93 92 dzwonią osoby w różnym wieku – zarówno nastolatki, osoby dojrzałe, jak i starsze. Prawie 50% dzwoniących to mężczyźni, którzy poszukują informacji na tematy związane z seksualnością lub dzwonią z pytaniem dotyczącym zdrowia reprodukcyjnego swoich partnerek.
W związku ze sprawami podejmowanymi przez Federację w wypadku łamania prawa kobiety do legalnej aborcji, pojawiło się wiele pytań od kobiet zainteresowanych dochodzeniem swoich praw, pytających o uprawnienia lekarza, zgłaszających wątpliwości, czy nie powinny podać lekarza do sądu. Dzięki specjalistycznym dyżurom prawniczym oraz zaangażowaniu całego Zespołu Federacji, każda sprawa była potraktowana w sposób zindywidualizowany i profesjonalny. Niekiedy sprawy są konsultowane z innymi specjalistami, np. konsultantem krajowym ds. ginekologii i położnictwa czy Biurem Rzecznika Praw Pacjenta (kiedyś Biurem Praw Pacjenta).