>

Artykuły

>

RAPORT Z DZIAŁALNOŚCI FEDERACJI W 2021 ROKU

Artykuły

RAPORT Z DZIAŁALNOŚCI FEDERACJI W 2021 ROKU

Opublikowano 07-02-2022

Rok 2021 upłynął pod znakiem cierpienia kobiet. Orzeczenie „Trybunału Konstytucyjnego” ogłoszone w październiku 2020, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 27 stycznia 2021 i tym samym weszło w życie, doprowadzając do niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Zamiast radości z planowanego macierzyństwa, kobietom zaczął towarzyszyć strach przed zajściem w ciążę i nieludzkie cierpienie, jeśli okazało się że płód jest obciążony wadami. Taki los zgotowało kobietom ich własne państwo.

W tym tragicznym roku stało się też to, czego Federa obawiała się najbardziej. We wrześniu kobieta w ciąży zmarła z powodu sepsy – Izabela z Pszczyny. Lekarze zwlekali z aborcją, tłumacząc się prawem. Czekali na ustanie tętna płodu. Nie zdążyli. Płód obumarł ale zmarła też Izabela. W całej Polsce odbyły się liczne protesty pod hasłem „Ani jednej więcej”. To była pierwsza ujawniona śmierć kobiety z powodu orzeczenia „Trybunału”. A ile było ich naprawdę? Tego zapewne się nie dowiemy.

Fundamentalistom wciąż było za mało tortur i cierpienia kobiet. Pod obrady Sejmu wszedł projekt obywatelski Stop aborcji 2021 dotyczący całkowitego zakazu przerywania ciąży i zawierający kryminalizację kobiet, które dokonały aborcji. Projekt, który zupełnie pomija jakiekolwiek prawa kobiet jednocześnie proponując im niewyobrażalne cierpienie i strach. Na szczęście został odrzucony. Kolejne inicjatywy, które spotęgowały strach kobiet przed ciążą, to rozporządzenie wprowadzające obowiązek rejestracji ciąży w Systemie Informacji Medycznej. Jego cel to straszenie kobiet i dalsze utrudnianie dostępu do aborcji.

Organizacje i inicjatywy feministyczne nie pozostały bierne w tej trudnej sytuacji. Odbyły się liczne protesty i manifestacje po śmierci Izabeli z Pszczyny. Powstał też Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który opracował projekt liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce. Projekt Legalna aborcja. Bez Kompromisów proponuje prawo na miarę europejską, dopuszczające legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży bez podawania powodów. Znosi też kryminalizację aborcji, która powoduje tzw. efekt mrożący dla lekarzy. Zebrano już ponad 100 tysięcy podpisów i projekt zostanie złożony w Sejmie w 8 marca 2022.

Na uwagę zasługuje także fakt, że organizacje i inicjatywy kobiece przejęły niemal w całości edukację i udzielanie informacji Polkom poszukujących dostępu do aborcji. W tym celu Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przeformułowała swój program działania dostosowując go do bieżących potrzeb kobiet. Stworzyłyśmy bazę szpitali, lekarzy ginekologów i lekarzy psychiatrów, którzy pomagają kobietom w dostępie do legalnej terminacji ciąży z powodu zagrożeń dla ich zdrowia. Stworzyłyśmy Poselską Sieć Ratunkową, dzięki której są możliwe interwencje poselskie w szpitalach odmawiających aborcji z powodu zagrożenia zdrowia i życie kobiet.

Federacja prowadziła także działalność prawniczą w minionym roku. Przed sądami polskimi w imieniu pacjentek prowadzimy trzy postępowania cywilne, kolejne cztery są przygotowywane. W Europejskim Trybunale Praw Człowieka jest obecnie 15 spraw o brak dostępu do aborcji prowadzonych przez prawniczki Federacji.

Co przyniesie rok 2022? Nie wiemy, ale obawiamy się kolejnych przypadków śmierci i utraty zdrowia przez kobiety. Będziemy nadal intensywnie działać na rzecz zmiany ustawy antyaborcyjnej i także pomagać kobietom w dostępie do legalnej aborcji w Polsce.

></a></p><p>[custom-related-posts title=”Powiązane treści” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]</p></div></div><div class=

Podobne artykuły

Opublikowano 18-12-2024

Pobierz broszurę w dwóch wersjach do wyboru:

Opublikowano 27-09-2024

28 września co roku obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. To

Opublikowano 26-09-2024

To święto obchodzone jest na całym świecie już po raz

Opublikowano 25-09-2024

Zapraszamy na bezpłatne, 12-godzinne warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet