>

>

RAPORT GREVIO WS. WYKONYWANIA PRZEZ POLSKĘ KONWENCJI STAMBULSKIEJ OPUBLIKOWANY

Artykuły

RAPORT GREVIO WS. WYKONYWANIA PRZEZ POLSKĘ KONWENCJI STAMBULSKIEJ OPUBLIKOWANY

Opublikowano 17-09-2021

16 września 2021 r. został opublikowany raport GREVIO w sprawie wykonania przez Polskę konwencji stambulskiej. GREVIO to grupa ekspertek i ekspertów Rady Europy ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Raport w sposób kompleksowy ocenia sprawozdanie polskiego rządu z wykonania konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwanej konwencję stambulską.

W raporcie zawartych zostało dużo niezwykle ważnych zaleceń dla rządu polskiego. Także ze sfery dostępu do usług zdrowia reprodukcyjnego dla ofiar przestępstwa zgwałcenia, o których uwzględnienie wnosiła Federacja w złożonym raporcie alternatywnym. FEDERA była także jedną z organizacji pozarządowych, z którymi spotkała się delegacja GREVIO oceniająca przestrzeganie postanowień konwencji stambulskiej w Polsce.

W odniesieniu do rekomendacji z zakresu SRHR, GREVIO wyraziło obawy co do praktycznego dostępu do legalnej aborcji dla osób, które zaszły w ciążę w wyniku zgwałcenia. GREVIO wskazuje na trudności w dostępie do szybkich i wiarygodnych informacji oraz wymaganych zaświadczeń (prokuratorskiego) i skierowań. GREVIO uważa, że trudności w zdobyciu niezbędnych zaświadczeń i skierowań niezbędnych do wykonania aborcji może skutkować koniecznością przerwania ciąży za granicą a tym samym nałożyć na kobiety duże obciążenie finansowe i psychologiczne, oprócz tych, które wynika z samego faktu bycia zgwałconą.

GREVIO wezwało zatem polskie władze do zapewnienia, aby decyzje reprodukcyjne kobiet, które doświadczyły gwałtu nie stanowiły przeszkody w dostępie do informacji i wsparcia w zakresie usług zdrowia reprodukcyjnego.

GREVIO wezwało także do uznania roli niezależnych organizacji pozarządowych jako kluczowych partnerów w zapobieganiu i zwalczaniu przemoc wobec kobiet, włączenia ich do realizacji zadań wynikających z Konwencji oraz zająć się wieloma formami dyskryminacji w dostępie do ochrony i wsparcia

Raport opiera się na intersekcjonalnej analizie licznych form dyskryminacji doświadczanej przez pewne grupy kobiet będące ofiarami przemocy, w szczególności kobiety z niepełnosprawnościami, migrantki, kobiety romskie, starsze kobiety, kobiety LBTI, pracownice seksualne. W tym zakresie rząd polski wzywa do opracowanie polityki i przygotowania programu działań zmierzających do przezwyciężenia konkretnych przeszkód napotykanych przez te grupy kobiet.

Opublikowano w:

Podobne artykuły

SKUTKI DECYZJI TK WS. ABORCJI DLA KOBIET – PODSUMOWANIE PÓŁROCZA. GŁOS KOBIET I LEKARZY/LEKAREK

Opublikowano 13-05-2021

13 maja 2021 r. w Sejmie odbyło się połączone posiedzenie...

PARLAMENT EUROPEJSKI PRZYJĄŁ REZOLUCJĘ WS. ZDROWIA I PRAW SEKSUALNYCH I REPRODUKCYJNYCH

Opublikowano 24-06-2021

24 czerwca 2021 r. Parlament Europejski na sesji plenarnej przegłosował...

SUKCES NASZEGO RZECZNICTWA: KOMITET MINISTRÓW RADY EUROPY ZALECA REFORMY W DOSTĘPIE DO LEGALNEJ ABORCJI W POLSCE

Opublikowano 20-03-2020

Na początku marca 2020 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Ministrów...

SEJM MUSI ODRZUCIĆ PROJEKT GODEK W PIERWSZYM CZYTANIU!

Opublikowano 09-04-2020

Polska jest jedynym dużym państwem europejskim z tak represyjnymi przepisami...