Gala z okazji 25 lecia Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny


Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny rozpoczęła swoją działalność jesienią 1991 roku. Powołana do życia, aby łączyć organizacje i inicjatywy z różnych środowisk, stała się platformą wspólnych działań na rzecz praw reprodukcyjnych.

Początki nie były łatwe. Organizacje tworzące Federacje miały różne zaplecze światopoglądowe, sposoby działania, zasoby. Różniło je wiele, łączyło jedno – pogląd, że ingerencja Kościoła i państwa w prywatne życie kobiety jest naruszeniem godności i wolności. To przekonanie wyznaczyło kierunek działań Federacji i walki o prawo kobiet do samostanowienia o swoim życiu.

Dziś, 25 lat od momentu założenia Federacji, wciąż walczymy. Wygląda to inaczej niż ponad dwie dekady temu. Nieustannie podejmujemy wysiłki idące w kierunku  liberalizacji obowiązującego prawa, ale też działamy w obronie „kompromisu” aborcyjnego. Musimy. Dostęp do legalnej aborcji w Polsce, pomimo obowiązującego prawa, jest bardzo ograniczony lub nie ma go w ogóle.  (patrz np. Raport „Dzień dobry, chcę przerwać ciążę. O procedurach dostępu do legalnej aborcji w polskich szpitalach (2016) …”. Restrykcyjna ustawa z 1993 roku nie działa, podejmowane są również kolejne kroki, zmierzające do całkowitego zakazu aborcji.

Jubileusz 25 lecia Federacji, który odbył się 19 listopada, był okazją, aby zaczerpnąć ze źródła idei, które towarzyszyły Federacji od jej powstania – solidarnej walki o wolność i godność kobiet. W wyrazie uznania dla podejmowanych wysiłków na rzecz walki o prawa reprodukcyjne w Polsce, przyznałyśmy wyróżnienie 25 organizacjom, grupom i zespołom medialnym. Za aktywny udział w walce o prawa reprodukcyjne przyznałyśmy również dwie nagrody indywidualne – dla prof. Eleonory Zielińskiej oraz Wandy Nowickiej.

W ramach jubileuszu odbyła się również debata prowadzona przez Agnieszkę Graff. W panelu dyskusyjnym „25 lat walki o prawa reprodukcyjne w Polsce” wzięły udział  liderki środowisk kobiecych: Ewa Borguńska (Protest Kobiet), Marta Habior (Sztab Marszu Godności), Lidia Makowska (TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Magdalena Staroszczyk (Warszawskie Dziewuchy), Wanda Nowicka (Stowarzyszenie Równość i Nowoczesność) oraz Krystyna Kacpura (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny). Zobacz debatę:

W artystycznej części spotkania miało miejsce czytanie performatywne sztuki Sylwii Chutnik pt. „Dzwonię, bo…”. Tekst ilustruje przykładowy dzień z życia Federacji, pokazując w poruszający sposób specyfikę naszej pracy. Czytanie zostało wyreżyserowane przez Ewę Pytkę, wystąpili w nim między innymi Olga Bołądź i Przemysław Wasilkowski. (Zobacz zapis video czytania performatywnego “Dzwonię, bo…”)


Nagrodzone_i wyróżnieniami Federa 2016:

Eleonora Zielińska (nagroda indywidualna)

Wanda Nowicka (nagroda indywidualna)

Codziennik Feministyczny

Dziewuchy Dziewuchom

Fundacja Feminoteka

Fundacja im. Izabeli Jarugi Nowackiej

Fundacj im.Kazimierza Łyszczyńskiego

Fundacja im. Róży Lukesmburg

Gazeta Wyborcza

Koalicja na rzecz CEDAW

Kobiety w Sieci

Komitet Ustawodawczy Ratujmy Kobiety

Krytyka Polityczna

Marsz Godności – Sztab

Ogólnopolski Strajk Kobiet

OKO.Press: Ośrodek Kontroli Obywatelskiej

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego

Porozumienie Kobiet 8 Marca

Protest Kobiet

Radio TOK FM

Stowarzyszenie Amnesty International Polska

Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Stowarzyszenie Pro Femina

Stowarzyszenie Wszechnicy Oswieceniowo-Racjonalistycznej

Superstacja TV

TAK Trójmiejska Akcja Kobieca

Wysokie Obcasy