Federacja zaangażowała się w ramach corocznej międzynarodowej kampanii antyprzemocowej w działania, których celem było podniesienie świadomości nt. stygmatyzacji aborcji oraz możliwości jej przeciwdziałania. Ta największa na świecie akcja poświęcona problemowi przemocy ze względu na płeć ma już 26-letnią historię. Tradycyjnie odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. W 2017 roku temat przewodni międzynarodowej Kampanii brzmi „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”.
Stygmatyzacji kobiet, które przerwały ciążę lub to planują, często towarzyszy jedna z form przemocy. Z tego powodu założeniem wspólnej akcji w mediach społecznościowych pod hasłem „16 Day of Activism” było upowszechnienie praktycznych porad dla bliskich kobiet oraz osób z przestrzeni publicznej, np. polityków/-czek, przywódców religijnych czy reprezentantów/-tek wymiaru sprawiedliwości. Prosty przekaz do m.in. rodziców, pracodawców, lekarzy/lekarek, przyjaciółek, ilustruje, jak z szacunkiem traktować kobiety i wspierać w ich decyzji. Posty i memy w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, polskim i suahili można śledzić poprzez #16ProChoiceTips na Facebooku, Twitterze i innych kanałach społecznościowych.
W kampanii uczestniczyły następujące organizacje:
- Dandelion Kenya – Kenia
- Fem – RPA
- Fortress of Hope Africa (FOHA) – Kenia
- Global Doctors for Choice – organizacja międzynarodowa
- How to use abortion pill – organizacja międzynarodowa
- Ibis Reproductive Health – organizacja międzynarodowa
- Ipas Alliance Africa – Kenia
- Kisumu Medical and Education Trust (KMET) – Kenia
- Marie Stopes Kenya – Kenia
- Medical Students for Choice – organizacja międzynarodowa
- Réseau d’Action et d’Information pour les Femmes (RAIF) – DRC
- safe2choose – organizacja międzynarodowa
- Safe Abortion Action Fund – organizacja międzynarodowa
- Save Ghana – Ghana
- Social Concern and Development (CESOCODE) – Malawi
- The Federation for Women and Family Planning – Polska
- Trust for Indigenous Culture and Health (TICAH) – Kenia
- Women’s Global Network for Reproductive Rights Africa (WGNRR) – organizacja międzynarodowa
- Women on Waves – organizacja międzynarodowa
- Women on Web – organizacja międzynarodowa
Więcej informacji na temat „16 dni” oraz działań podejmowanych w tym okresie można znaleźć na specjalnym fanpejdżu powstałym z inicjatywy dr Sylwii Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, oraz na stronie prowadzonej przez Fundację Autonomia.