SPOTKANIE ONLINE “30 LAT FEDERY… I CO DALEJ?”

 

Mimo 30 lat walki o odzyskania prawa do aborcji, końca nie widać. Mówimy i piszemy w naszych raportach, że zakaz aborcji nie doprowadził do jej zniknięcia. Skutkami tergo zakazu w pierwszym okresie, po wprowadzeniu ustawy w życie, był wzrost „podziemia aborcyjnego”. Najważniejszym jednak skutkiem była i jest niesprawiedliwość reprodukcyjna. Bezpieczna aborcja przez całe lata była dostępna dla kobiet zamożnych, wykształconych, z dużych miast i posiadających wiedzę na ten temat.
 
Rozmawiałyśmy o tym jak i dlaczego doszło do zmiany ustawy dot. aborcji, jakie środowiska polityczne dążyły do całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Dlaczego kobiety „zapłaciły” utratą praw człowieka za transformację ustrojową? Jaką rolę odegrał w tej sprawie Kościół Katolicki? Jaką rolę odegrała Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w tej walce? I w końcu, czy ta walka była całkowicie przegrana, czy też doprowadziła do ważnych zmian w postrzeganiu i rozumieniu praw reprodukcyjnych kobiet.

Gościnie spotkania:

  • Kazimiera Szczuka – historyczka literatury, krytyczka literacka, feministka, działaczka ruchów kobiecych, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i współorganizatorka wielu manif 8 marca. Autorka książki pt. „Milczenie owieczek”;
  • Aleksandra Solik – od lat 90- tych aktywna działaczka na rzecz praw kobiet, ekspertka w dziedzinie tworzenia i uruchamiania mechanizmów międzynarodowych na rzecz praw kobiet, współzałożycielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, przez wiele lat koordynatorka ds. programowych w biurze Federacji.
Spotkanie poprowadziła Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, związana z Federacją od niemal 30 lat.
 
W czasie panelu rozmawiałyśmy nie tylko o przeszłości walki o aborcję w Polsce, ale także o planach, zamierzeniach i możliwościach na najbliższą przyszłość. Jakie warunki muszą być spełnione, aby Polki odzyskały swoje prawa reprodukcyjne? Kiedy to nastąpi? Co my jako aktywistki możemy zrobić?
 
Webinarium było możliwe dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *