>

Artykuły

>

PARLAMENT EUROPEJSKI PRZYJĄŁ REZOLUCJĘ WS. ZDROWIA I PRAW SEKSUALNYCH I REPRODUKCYJNYCH

Artykuły

PARLAMENT EUROPEJSKI PRZYJĄŁ REZOLUCJĘ WS. ZDROWIA I PRAW SEKSUALNYCH I REPRODUKCYJNYCH

Opublikowano 24-06-2021

24 czerwca 2021 r. Parlament Europejski na sesji plenarnej przegłosował rezolucję w sprawie sytuacji w zakresie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych w państwach członkowskich UE. 

Komisja parlamentarna ds. praw kobiet i równouprawnienia Parlamentu Europejskiego (FEMM) w maju br. zatwierdziła projekt raportu, stanowiący podstawę dla rezolucji o stanie praw reprodukcyjnych i seksualnych w UE. Sprawozdawcą raportu jest europoseł Pedrag Matić z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

W raporcie tym zawarty jest apel do wszystkich państw członkowskich UE, aby zagwarantowały powszechny dostęp do usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w tym do bezpiecznej i legalnej aborcji i usunęły wszelkie bariery utrudniające pełny dostęp do tych usług. Europosłowie żądają dla obywateli i obywatelek także dostępu do antykoncepcji i edukacji seksualnej oraz do rzetelnej informacji w tym zakresie. Raport krytycznie się odnosi do stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy, którzy powołując się na klauzulę odmawiają usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, zwłaszcza aborcji

Raport ten stanowi, że naruszenia SRHR kobiet są formą przemocy wobec kobiet i dziewcząt i utrudniają progres w zakresie równości płci. Europosłowie zwracają także uwagę na negatywny wpływ pandemii Covid-19 na zdrowie kobiet i uwypuklają pogłębienie strukturalnych i systemowych dyskryminacji względem kobiet.

Jest to ponowna próba rezolucji Parlamentu Europejskiego w tej dziedzinie, po nieudanym projekcie raportu MP z Portugalii Edite Estrelli z 2013 r. Obecnie sprzeciw wobec raportu zdaje się być jeszcze większy, przez 10 ostatnich prawa kobiet a zwłaszcza prawa reprodukcyjne i seksualne zdają się być na jeszcze większym celowniku religijnych fundamentalistów, lobbujących instytucje europejskie, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Więcej na temat raportu Pedrag’a Matića w artykule OKO.press na temat.

[custom-related-posts title=”Powiązane treści” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

Opublikowano w:

Podobne artykuły

Opublikowano 03-01-2025

Telefon Zaufania działa przy FEDERZE od 12 listopada 1991 roku.

Opublikowano 18-12-2024

Pobierz broszurę w dwóch wersjach do wyboru:

Opublikowano 27-09-2024

28 września co roku obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. To