>

Artykuły

>

RECENZJA KSIĄŻKI „OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ. POWIEŚĆ GRAFICZNA”

Artykuły

RECENZJA KSIĄŻKI „OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ. POWIEŚĆ GRAFICZNA”

Opublikowano 14-02-2022

Teraz ciało rządzi się innymi prawami. Jestem chmurą zamrożoną wokoło centralnego obiektu o kształcie gruszki, który jest twardy i realniejszy ode mnie, i jarzy się na czerwono wewnątrz przezroczystego opakowania.

Opowieść podręcznej. Powieść graficzna

Margaret Atwood

Adaptacja i ilustracje: Renee Nault

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Wydawnictwo Jaguar, 2021

Opis wydawcy:

Fabuła tej kultowej już powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Stworzone tam państwo, Gilead, jest ideologiczną odpowiedzią na klęskę ekologiczną oraz powszechny upadek wartości. Władzę w państwie sprawuje religijnie nastawiona dyktatura, która chce przekształcać społeczeństwo według nowych zasad, zgodnych przede wszystkim z zapisami Starego Testamentu. Rzesze płodnych kobiet są poddawane szkoleniu w specjalnych obozach.  Tytułowe „podręczne” stanowią nagrodę dla zasłużonych działaczy, którzy nie mogą mieć potomstwa w swoim związku małżeńskim.
Po oddzieleniu od męża i córki bohaterka zostaje wysłana do obozu, a następnie, już jako podręczna,  zamieszkuje u Komendanta i jego żony Sereny Joy. Ma urodzić im zdrowe dziecko. W domu Komendanta poznaje Nicka, młodego szofera, dzięki któremu ma szansę odzyskać utraconą wolność. Co istotne dla akcji książki, bohaterka, 33- letnia Freda – Freda nie jest jej prawdziwym imieniem, lecz nazwą, która oznacza, że stanowi własność Komendanta Freda – pamięta jeszcze czasy sprzed powstania Republiki Gileadzkiej, sprzed totalitaryzmu.
Napisana przez wybitną kanadyjską pisarkę Margaret Atwood dystopia zdobyła liczne nagrody literackie, została też sfilmowana. W tej chwili prezentujemy ją Państwu w postaci znakomitej powieści graficznej. Warto podkreślić, że opublikowana w 1985 r. (wyd. polskie 1992) powieść do dziś nie straciła na aktualności…

 /></a></p><p>Styl akwarelowych ilustracji Renee Nault jest prosty i klasyczny, ale też odważny i mocny. Paradoksalnie jednocześnie nonszalancki i dopracowany w szczegółach. Wysmukłe, konwencjonalnie pięknie, wręcz bajkowe postacie narysowane posuwistą kreskę zestawione są z brutalną i bolesną historią w której się znajdują.</p><p>Autorka używa bardzo pomysłowego kadrowania, ostrych wyrazistych kolorów, dramatycznych wyrazów twarzy. Postanawia również inaczej przestawić sceny dziejące się w tragicznej teraźniejszości (kilka kontrastowych barw – najczęściej czerwień, szarość i czerń, kontury, surowe obrazy, mało detali) i normalnej przeszłości (wielobarwne ilustracje, bez konturów, wiele szczegółów).  </p><p>Lekturą jest na pewno estetyczną ucztą dla oka, przywodzi na myśl film „Śpiąca królewna” Disneya z 1959 roku, dzięki czemu czytelnicy mogą poczuć nostalgię za czasami dzieciństwa.</p><p>Adaptacja kultowej powieści Margaret Atwood z 1985 roku, podobnie jak pierwowzór, to książka którą trzeba dawkować. Ładunek emocjonalny jest momentami tak duży, że wręcz przygniata.  </p><p>Przytłaczająca atmosfera sprawia, że powieści graficznej nie czyta się dla przyjemności, a lektura powoduje przyspieszenie tętna. Po jej skończeniu czujemy jednocześnie ulgę i niedosyt. Z powodzeniem powieść graficzna mogłaby być dwa razy dłuższa, tak aby więcej scen z pierwowzoru się w niej znalazło, a te istniejące mogły być rozszerzone.</p><p>Książka wprowadza czytelnika/czytelniczkę w wachlarz emocji: złość, frustrację, przygnębienie, ale tez bunt i motywację do przeciwdziałania rosnącym w siłę fundamentalizmom religijnym w naszym kręgu kulturowym. Powieść pokazuje jak bardzo ważne jest niezapominanie o walce o prawa człowieka kobiet, bo inaczej możemy wylądować na miejscu mieszkanek Gileadu.  </p><p>Przesłanie <em>Opowieści podręcznej</em> jest uniwersalne dla wszystkich społeczeństw, dla polskiego obecnie szczególnie. Rzeczywistość Republiki Gildeadu stała się przestrogą chyba najbardziej mrożąca krew w żyłach nam, Polkom. A to wszystko na początku lat 20. XX wieku…</p><p><a href=ZOBACZ FRAGMENT KSIĄŻKI

 /></a></p><p>[custom-related-posts title=”Powiązane treści” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]</p></div></div><div class=

Podobne artykuły

Opublikowano 03-01-2025

Telefon Zaufania działa przy FEDERZE od 12 listopada 1991 roku.

Opublikowano 18-12-2024

Pobierz broszurę w dwóch wersjach do wyboru:

Opublikowano 27-09-2024

28 września co roku obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. To