>

>

JEŻELI LEKARZ ODMAWIA WYDANIA OPINII/ZAŚWIADCZENIA LUB WYKONANIA ABORCJI:

Artykuły

JEŻELI LEKARZ ODMAWIA WYDANIA OPINII/ZAŚWIADCZENIA LUB WYKONANIA ABORCJI:

Opublikowano 22-07-2024

  • Żądaj od lekarza wpisu o odmowie i uzasadnienia odmowy w swojej dokumentacji medycznej.
  • Żądaj od szpitala wydania także osobnej odmowy na piśmie. Najlepiej złóż podanie w tej sprawie do ordynatora/dyrektora (wzór podania do ordynatora o wydanie odmowy na piśmie). Przygotuj dwie kopie podania – jedną zostawisz w szpitalu, na drugiej weźmiesz potwierdzenie wpływu.
  • Żądaj opinii innego lekarza lub szpitala, także jeśli przyczyna odmowy odnosi się do wyników badań, wieku ciąży lub innych kwestii medycznych; zgłoś się do dyrektora szpitala, aby wskazał innego lekarza, który wyda orzeczenie/wykona aborcję. Jeśli wszyscy lekarze odmawiają, to złóż podanie do ordynatora/dyrektora o uzasadnienie odmowy oraz wskazanie innej placówki, która udzieli świadczenia (wzór podania do ordynatora o wydanie odmowy na piśmie oraz wskazanie innej placówki). Do podania załącz decyzje KMRE ws. wyroków ETPCz. Przygotuj dwie kopie podania – jedną zostawisz w szpitalu, na drugiej weźmiesz potwierdzenie wpływu.

Ponadto:

  • skonsultuj się z innym specjalistą z danej dziedziny (orzeczenie może wydać lekarz z prywatnej placówki ochrony zdrowia),
  • złóż sprzeciw do Rzecznika Praw Pacjenta lub/i wniosek o interwencję do wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa,
  • złóż skargę do NFZ na niewykonywanie kontraktu,
  • na dalszym etapie możliwe jest wszczęcie postępowania z zakresu odpowiedzialności zawodowej, karnej lub cywilnej (w tym roszczenia o odszkodowanie i/lub zadośćuczynienie finansowe).

W kwestii wzorów skarg lub pomocy przy postępowaniu sądowym, zgłoś się do naszego Zespołu Prawnego.

Po otrzymaniu orzeczenia udaj się do szpitala z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Najlepiej od razu idź do ordynatora oddziału, aby ustalić wszystkie kwestie związane z przeprowadzeniem aborcji, w tym daty oraz składu zespołu wykonującego zabieg.

Jeśli w trakcie hospitalizacji personel zaczyna kwestionować orzeczenie lekarskie albo przedłuża procedury, aby opóźnić przeprowadzenie aborcji, to złóż skargę do Rzecznika Praw Pacjenta. Skarga może być złożona mejlowo, z opisem sytuacji, z załączonymi orzeczeniami czy opisami badań. Jeśli potrzebujesz nasz Zespół Prawny pomoże Ci w złożeniu skargi.

* Bezprawna odmowa przerwania ciąży może skutkować nałożeniem kar umownych przez NFZ, wytoczeniem powództwa cywilnego przez pacjentkę oraz sankcjami nałożonymi na szpital przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Opublikowano w:

Podobne artykuły

STANOWISKO NA 47. SESJĘ RADY PRAW CZŁOWIEKA ONZ

Opublikowano 25-06-2021

Na 47 sesji Rady Praw Człowieka ONZ Federacja na rzecz...

FEDERACJA NA 48. SESJI RADY PRAW CZŁOWIEKA ONZ

Opublikowano 04-10-2021

Na 48. sesji Rady Praw Człowieka ONZ było nas całkiem...

DANE O LEGALNEJ ABORCJI W POLSCE W 2017 ROKU

Opublikowano 07-08-2018

„1061 zabiegów przerywania ciąży wykonano w polskich szpitalach w...

ciąża i dziecko prawa w ciąży

„CIĄŻA I DZIECKO” – JAKIE MASZ PRAWA W CIĄŻY?

Opublikowano 31-08-2020

Na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do rodzicielstwa? Jakie...