KTÓRE WARSZAWSKIE PRZYCHODNIE ZAKŁADAJĄ/USUWAJĄ WKŁADKI ANTYKONCEPCYJNE NA NFZ? BAZA PLACÓWEK DO POBRANIA

Szukasz warszawskiej przychodni, w której ginekolodzy i ginekolożki na pewno zakładają antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne? My mamy taką bazę!

Przeprowadziłyśmy monitoring warszawskich placówek ginekologicznych pod względem realizacji świadczenia medycznego założenia/zdjęcia wkładki wewnątrzmacicznej (tzw. spirali).

Wysłałyśmy wniosek o dostęp do informacji publicznej do 110 warszawskich placówek ginekologicznych, które mają kontrakt z NFZ.

Jakie są wyniki naszego monitoringu?

  • 23 placówki pobierają opłaty za założenie wkładki bądź nie realizują świadczenia mimo umowy z NFZ;
  • 68 placówek realizuje świadczenia założenia wkładki w ramach NFZ;
  • 4 placówki mają postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym za brak odpowiedzi na nasz wniosek i pismo przedsądowe;
  • 15 placówek nie odpowiedziało, bądź kontakt z nimi jest utrudniony,bądź prowadzone są działania wyjaśniające.

Część placówek nie odpisywała na nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej, mimo że zgodnie z ustawą powinny to zrobić w ciągu 14 dni. Na szczęście są narzędzia reagowania na bezczynność instytucji. Współpracujący z nami prawnik wysłał ponaglenia do tychże placówek. I co się okazało? W większości przypadków wyszło na to, że przesłanie danych dot. realizacji założenia/zdjęcia spirali jest jednak możliwe. Wciąż czekamy odpowiedzi na nasze ponaglenia od kilku placówek. Wobec 4 placówek złożyłyśmy do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na bezczynność.

Wśród 110 zapytanych placówek aż 23 ujawniły w swoich odpowiedziach, że albo pobierają opłaty, albo nie wykonują świadczenia, mimo że działają na podstawie umowy z NFZ. W sprawie tych 23 miejsc odezwałyśmy się do warszawskiego oddziału NFZ, aby przeprowadził kontrolę. Niestety jest to proces czasochłonny i wciąż czekamy, mimo że pierwsze zawiadomienia wysłałyśmy już w lutym.

Ale teraz czas na dobrą wiadomość: od 68 placówek udało nam pozyskać potwierdzenia dotyczące realizacji ww. świadczeń. Czyli ponad połowa warszawskich placówek mających umowę z NFZ nie łamie praw pacjenckich i można w nich bezpłatnie założyć/zdjąć wkładkę antykoncepcyjną.

W linku poniżej znajdziesz listę z adresami placówek, które realizują te świadczenia. Obok nazw i adresów placówek dodałyśmy odpowiedź z placówki, abyście zawsze mogły się powołać na ich odpowiedź. Umawiając się do placówki warto mieć ją wydrukowaną lub zapisaną na komórce. W razie problemów przygotowałyśmy drabinkę interwencji, w tym gotowe wzory skarg.

Mamy świadomość, że te 68 placówek na 110 to niewiele ponad połowa, ale wiemy, że sprawdzanie placówek i reagowanie na łamanie praw pacjenckich (odmowa założenia/zdjęcia wkładki na NFZ) powoduje, że placówki zaczynają przestrzegać prawa.

Przed nami monitoring placówek w innych miastach. Tymczasem, polecamy korzystanie z ogólnopolskiej bazy pozyskanej przez nas z NFZ.

BAZA WARSZAWSKICH PLACÓWEK

Powiązane treści

  1. antykoncepcja wszystko co musisz wiedzieć grafika webinaru 1 października