Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny prowadziła w 2019 roku cykl spotkań edukacyjnych o prawach reprodukcyjnych, pacjenckich i metodach ich systemowej ochrony. Projekt zakładał sześć spotkań w różnych, średnich miastach Polski, w których dużym wyzwaniem i barierą w dostępie do świadczeń zdrowotnych pozostaje nieprawidłowe stosowanie klauzuli sumienia. W tych miastach konieczność podniesienia świadomość i mobilizacji mieszkanek jest szczególnie pilna. Dwie referentki prowadzące spotkanie przybliżały kwestie dot. praw reprodukcyjnych, pacjenckich, podmiotów, do których można zgłaszać skargi i zawiadomienia oraz stosownych narzędzi prawnych. Główny przekaz stawiał na upełnomocnienie uczestniczek, zachętę do walki o swoje prawa oraz do dzielenia się wiedzą z innymi osobami. Uczestniczki otrzymały porady w zakresie zgłoszonych problemów oraz broszury o prawach reprodukcyjnych.
Tematyka:
- Wprowadzenia do praw i zdrowia reprodukcyjnego
- Prawa pacjenckie w praktyce
- Prawa osób małoletnich i nieheteronormatywnych
- Tryb postępowania w przypadku naruszenia praw i utrudnień w dostępie do świadczeń z zakresu zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcja, badania prenatalne, aborcja)
- Granice klauzuli sumienia i działania wobec nadużyć
- Zwalczanie krwawych bannerów antyaborcyjnych
- Sesja Q&A
Spotkania:
- Szczecin, 24 czerwca
- Rzeszów – 14 września
- Koszalin i Zielnowo – 4-5 października
- Kielce – 26 października
- Katowice – 18 listopada
Projekt wspierała Fundacja im. Róży Luksemburg. Federacja współpracuje ponadto z lokalnymi organizacjami i ekspertkami aktywnymi w danym mieście/ regionie.