Salpingotomia (podwiązanie jajowodów)

Salpingotomia, czyli podwiązanie jajowodów, to zabieg polegający na przecięciu lub zablokowaniu jajowodów, w efekcie dochodzi do trwałej niepłodności. Nadal dochodzi do owulacji, ale plemniki nie mają szansy połączyć się z komórką jajową.  Podczas zabiegu wykonuje się drobne nacięcie brzucha, w miejscowym lub całkowitym znieczuleniu. Jest to poważniejszy zabieg niż w przypadku męskiej wazektomii i wiążę się z nieco wyższym ryzykiem powikłań. Przez kilka dni po salpingotomii należy prowadzić oszczędzający tryb życia.

Salpingotomia jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. W ciągu pierwszego roku mniej niż jedna kobieta statystycznie zajdzie w ciążę. W kolejnych latach ryzyko spada jeszcze bardziej. Po zabiegu podwiązania jajowodów nie ma gwarancji odwracalności. Jeśli kobieta chce się zabezpieczyć na wypadek, gdyby zapragnęła mieć w przyszłości potomstwo, może zdeponować komórki jajowe w banku. Istnieje też możliwość pobrania komórek jajowych i zapłodnienie metodą in vitro.

Źródła:

Family Planning: Global Handbook for Providers, A WHO Family Planning Cornerstone, World Health Organization, USAID, Johns Hopkins University, 2007

Grzywacz A., portal solidarnewzdrowiu.pl