Prawa człowieka a Global Gag Rule

Prawa człowieka a Global Gag Rule

USA, 2018

Liczba stron: 8

Link do publikacji:

Publikacja negatywnie ocenia Global Gag Rule - ustawę uchwaloną podczas prezydentury Ronalda Reagana, która zabrania finansowego wspierania przez Stany Zjednoczone zagranicznych organizacji, przeprowadzających, pomagających przeprowadzać bądź udzielających porad na temat aborcji. GGR zostało przywrócone przez Donalda Trumpa już w pierwszym tygodniu urzędownia. Można sądzić, że ustawa pozbawi w ciągu czterech lat swoich beneficjentów 600 milionów dolarów. 

Zasada wprowadzona przez GGR nie może być stosowana bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych - byłoby to sprzeczne z Konstytucją - jednak nakazuje ona, by wszystkie organizacje pozarządowe, które nie są amerykańskie, a które pozyskują pieniądze z rządowych funduszy, jej przestrzegały. 

Rozwiązanie to wydaje się karkołomne: wiadomo bowiem, że delegalizacja aborcji nie prowadzi do spadku liczby kobiet aborcji szukających - wręcz przeciwnie, w sytuacji takiej pojawia się tzw. "podziemie aborcyjne", które stanowi często zagrożenie zycia i zdrowia kobiet, ponieważ zabiegi przeprowadzane są tam często w nieodpowiednich warunkach. 

Także zdaniem obecnego Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka pomoc miedzynarodowa nie powinna wymagać tego typu restrykcji na swoich beneficjentach. Szczególnie, że w tym przypadku może to prowadzic do łamania licznych praw człowieka - jak na przykład prawa do życia, wolności słowa, prawa do prywatności czy opieki zdrowotnej.