CO MUSISZ WIEDZIEĆ IDĄC NA PROTEST?

PRZED PROTESTEM – na co zwrócić uwagę:

 1. Idź z kimś.

 2. Ubierz się ciepło i nie zapomnij o maseczce/przyłbicy.

 3. Zabierz ze sobą wodę, sól fizjologiczną, zapasowe gaziki, chusteczki, batonik energetyczny.

 4. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, weź ze sobą zapas na 48h.

 5. Zapisz sobie numery do prawniczek i prawników udzielających wsparcia w Twoim mieście. Numery telefonu znajdziesz – TUTAJ!

W TRAKCIE PROTESTU – o czym pamiętać:

 1. Policja może Cię wylegitymować, więc lepiej mieć ze sobą dowód – w przeciwnym razie mogą cię zabrać na komendę tylko w celu sprawdzenia twojej tożsamości,

 2. Policja może zaproponować Ci wręczenie mandatu – nie musisz go przyjmować! Możesz odmówić. Podaj Policji koniecznie adres, pod którym odbierasz korespondencję. Przyjdzie na niego wyrok nakazowy, od których możesz wnieść sprzeciw. Zwróć się o pomoc prawną po otrzymaniu wyroku nakazowego.

 3. Czasami Policja legitymuje osoby oraz wypisuje mandat w radiowozie – nie wszystkie osoby zabrane do radiowozu są automatycznie zatrzymane, ale warto czuwać czy skończy się tylko na legitymowaniu.

 4. Jeśli zostajesz zatrzymana przez Policję, krzyknij swoje imię i nazwisko. Jeśli usłyszysz, jak ktoś je krzyczy, zadzwoń na numer pomocy prawnej.

ZATRZYMANIE – jakie masz prawa:

 1. Policja musi ci powiedzieć jaka jest podstawa Twojego zatrzymania i możesz się tego domagać,

 2. Możesz domagać się obecności adwokata. Nie daj się zbyć! Czuwamy pod numerem pomocy prawnej, odbierzemy o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz podawać nazwiska swojego prawnika, możesz podać ten numer. Naciskaj na to aby zadzwonić!

 3. Jeśli nie zadzwonią, nie martw się: najprawdopodobniej na miejscu jest już prawnik lub prawniczka, którzy czekają na dole żeby się z tobą zobaczyć.

 4. Nie musisz nic podpisywać, łącznie z protokołem zatrzymania,

 5. Nie musisz się do niczego przyznawać. Masz prawo milczeć. Masz prawo odmówić składania wyjaśnień.


Opracowane przez Wielką Koalicję za Równością i Wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *