Prezerwatywy dla mężczyzn

Prezerwatywy dla mężczyzn to jedna z najstarszych metod antykoncepcji. Znane nam doniesienia pojawiają się w XVI wieku – wówczas prezerwatywy były wykonane z lnu, jedwabiu, a później także z odpowiednio spreparowanych jelit zwierzęcych. Co ciekawe, do dziś można kupić prezerwatywy z jelit jagnięcych, należy jednak pamiętać, że nie dają one zabezpieczenia przed chorobami. Wynalezienie gumy zrewolucjonizowało produkcję prezerwatyw, choć te pierwsze były bardzo grube i niewygodne. Dziś wykonuje się je w większości z cienkiego lateksu.

Prezerwatywy należą do metod mechanicznych lub barierowych, czyli fizycznie blokują możliwość dostania się nasienia do pochwy. Te współczesne wykonane są z lateksu, poliizoprenu lub syntetycznej żywicy. Mają prosty kształt lub bardziej anatomiczny, dopasowujący się do krzywizn penisa. Prezerwatywy mają uniwersalna długość (17-19 cm) i grubość i są bardzo rozciągliwe tak, aby większość mężczyzn czuła się w nich komfortowo.

Prezerwatywy można dziś kupić w aptece, drogerii, supermarkecie czy na stacji benzynowej. Należy zwrócić uwagę na atest i datę ważności oraz sposób przechowywania – prezerwatywy nie powinny być przechowywane w bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze czy na słońcu.

Do wyboru jest wiele rodzajów – od klasycznych, przez ekstra cienkie lub grube, dłuższe, kolorowe, prążkowana lub nawilżane różnymi preparatami.

Źródła:

Family Planning: Global Handbook for Providers, A WHO Family Planning Cornerstone, World Health Organization, USAID, Johns Hopkins University, 2007

Grzywacz A., portal solidarnewzdrowiu.pl