Panel o strategiach pro-choice na X Kongresie Kobiet

Zarówno Federacja, jak i Ponton ponownie zagoszczą ze swoimi panelami na Kongresie Kobiet. Gorąco zapraszamy do udziału i rejestracji na to arcyważne wydarzenie, które przy okazji okrągłej X rocznicy odbędzie się pod hasłem „Chcemy wszystkich praw, całego życia!”.


Zarejestruj się

16 i 17 czerwca spotkamy się w Łodzi (Expo Łódź), by mówić o naszej herstorii (historii współtworzonej przez kobiety) i o tym, co dla nas ważne dziś – o naszych prawach, możliwościach, szansach, ale i o naszym zdrowiu. I o kulturze i sztuce tworzonej przez kobiety. O przemocy seksualnej wśród młodzieży i o strategiach walki z antyaborcyjnymi fundamentalistami.

Debata Federacji odbędzie się w ramach Centrum Praw do Odpowiedzialnego Rodzicielstwa (śledź stronę na Facebooku).

„25 lat przemocy instytucjonalnej wobec kobiet – walka o prawa reprodukcyjne trwa!”

16.06.2018, 15:30-16:45

Przed 25 laty kobietom odebrano prawo do samostanowienia. Uchwalenie represyjnej ustawy o planowaniu rodziny sprowadziło kobiety do roli inkubatorów. Państwo i Kościół dbają o „dzieci nienarodzone” – deklaratywnie – bo te narodzone, w szczególności z niepełnosprawnościami czy ciężkimi wadami, nie otrzymują należnego wsparcia medycznego, psychologicznego i socjalnego.  Wszystkie władze centralne i samorządowe od 1993 r. nie wykonywały ustawowych obowiązków dotyczących zapewnienia swobodnego dostępu do antykoncepcji, badań prenatalnych, rzetelnej edukacji seksualnej. Lekarze, szpitale i apteki nadużywają bezkarnie klauzuli sumienia, łamiąc prawa pacjentek. Środowiska przeciwników prawa wyboru z silnym wsparciem Kościoła i ultrakonserwatywnych polityków rozpowszechniają mity nt. przerywania ciąży, zawłaszczają język i stosują nieetyczny lobbing.

Federacja nie spodziewała się, że ta żmudna walka potrwa 25 lat, a jej koniec pozostaje niewiadomy. W tych trudnych warunkach kobiety wraz z sojusznikami od ćwierćwiecza dzielnie walczą o swoje fundamentalne prawa, zdrowie i życie. Podczas panelu prześledzimy, jak wyglądały działania organizacji i ruchów pro-choice od lat 90-tych do współczesności. Obnażymy kłamstwa przeciwników aborcji i przyjrzymy się ich sposobom argumentacji i przejmowania pojęć. A przede wszystkim porozmawiamy o różnych strategiach przeciwdziałania fundamentalistycznym inicjatywom, które zmierzają do dalszego ograniczania praw reprodukcyjnych i seksualnych. Walka trwa!

Panelistki:

  • Ewa Dąbrowska-Szulc (Stowarzyszenie Pro Femina) o strategiach walki o prawo wyboru w latach 90-tych
  • Kamila Ferenc (koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, prawniczka zajmująca się prawami człowieka i prawem antydyskryminacyjnym) o spektrum działań Federacji w walce o dostęp do zdrowia i praw reprodukcyjnych oraz o odpowiedziach na strategie grup anti-choice
  • dr hab. Agnieszka Graff (członkini Polskiego Towarzystwa Genderowego, wykładowczyni, pisarka i publicystka) o zmianie języka dot. aborcji, międzynarodowych strategiach ruchów anti-choice oraz przykładach kontrdziałań (tbc)
  • Agata Kobylińska (Stowarzyszenie Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom) o strategiach walki o prawo wyboru i mobilizację społeczną z perspektywy inicjatywy nieformalnej

Moderacja: Karolina Domagalska, redaktorka, reporterka, finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

***

X Kongres Kobiet to cztery sesje plenarne, debata samorządowa i dwadzieścia centrów tematycznych. A także warsztaty. I atrakcje artystyczne. Będą z nami przedstawicielki świata kultury, literatury i sztuki (Agnieszka Holland, Joanna Szczepkowska, Dorota Stalińska, Maria Seweryn, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Manuela Gretkowska…), świata mediów (Dorota Warakomska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Renata Kim, Dominika Kozłowska…), świata akademickiego (prof. Magdalena Środa, prof. Małgorzata Fuszara, prof. Monika Płatek…), świata biznesu (Henryka Bochniarz, Dominika Bettman, Krystyna Boczkowska…), polityki (Małgorzata Kidawa-Błońska, Danuta Huebner, Katarzyna Lubnauer, Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Mucha…) i organizacji oraz ruchów społecznych (Sylwia Chutnik, Marta Lempart, Agata Kobylińska i inne Dziewuchy i aktywne kobiety).  

I UWAGA! 16 i 17 czerwca to będzie jedyna okazja, by obejrzeć na żywo odcinek kultowej już produkcji z udziałem komentujących świat ekspertek „Przy kawie o sprawie”.

Więcej informacji o naszym kongresowym Wydarzeniu: www.kongreskobiet.pl (Praca nad programem trwa.)
 
Udział w X ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Łodzi jest bezpłatny, trzeba tylko się zarejestrować