KATALOG WYSTAWY “ABORCJA. POLSKA. XXI WIEK”

aborcja w Polsce

Aborcja towarzyszy ludzkości od tysięcy lat i to się nie zmieni. Zmieniają się jedynie jej metody, uregulowania prawne, nastroje społeczne. W Polsce od niemal trzydziestu lat prawo do zdrowia i samostanowienia jest obwarowane reżimem prawa karnego. Wpłynęło to na rosnącą stygmatyzację świadczenia zdrowotnego i tabuizację nieodłącznego elementu życia. Czym w XXI wieku jest aborcja w Polsce?

Aborcja w Polsce okiem aparatu

„Fotografia oferuje nieskończoną różnorodność postrzegania, interpretacji i działania”, mawiał amerykański fotograf Ansel Adams. Wypełnia ona lukę między językiem mówionym a pisanym. Zmusza do refleksji. Pozwala oswoić trudne, przemilczane tematy. Przełamuje tabu. Fotografia to idealne medium do pogłębienia debaty publicznej wokół przerywania ciąży.

Czas odzyskać aborcję spod dyktatu Kościoła katolickiego i konserwatywnych polityków.

Czas odzyskać prawo do przerywania ciąży.

Czas odzyskać język.

Te postulaty zainspirowały nas w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny do zorganizowania konkursu fotograficznego „Aborcja. Polska. XXI wiek”.  Wyróżnione na wystawie i w albumie fotografie pozwalają poczuć i zdiagnozować pełne spektrum zjawisk i paradoksów, które wiążą się z przerywaniem ciąży w dzisiejszej Polsce.

Gniew i smutek.

Samotność i siostrzeństwo.

Jednostkowa walka i wspólnotowy protest.

Oddajemy w Państwa ręce wyjątkowe prace, które ukazują różne historie i różne emocje. Fotografie, wyróżnione przez jury i przez samą Federację, stanowią zachętę do rozmowy o tym, czym aborcja w Polsce powinna być. Mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do wzbogacenia mainstreamowego dyskursu o narracje i obrazy bazujących na realnych doświadczeniach. To nasz wkład w obchody Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji, który docenia i wspiera globalną walkę o sprawiedliwość reprodukcyjną.

Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które poprzez udział w konkursie podzieliły się swoją perspektywą. Dziękujemy Marcie Bogdańskiej, fotografce i działaczce społecznej, oraz Michałowi Radwańskiemu, fotografowi i wykładowcy akademickiemu, za profesjonalną ocenę prac oraz wybór zdjęć o najwyższej wartości artystycznej i społecznej.

Dziękujemy naszym czytelniczkom i czytelnikom za czas i uwagę na zapoznanie się z fotografiami i za udział w publicznej debacie o tak ważnym temacie jak aborcja w Polsce.

Pobierz katalog wystawy “Aborcja w Polsce. XXI w” w PDF

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Osoby zainteresowane przedrukiem zdjęcia/tekstu prosimy o kontakt z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

WYNIKI KONKURSU

❗️NAGRODY

I miejsce za „najwyższą ocenę pod względem treści, formy i zastosowanych środków artystycznych” 👉 „My body, your country, my choice?” Anny-Kristiny Bauer

II miejsce za „najmocniejszy przekaz i jednoznaczną symbolikę” 👉 „Wieszaki” Bartłomieja Kuzi

III miejsce za „spójność wizualną i kolorystyczną, przekaz i dobrą grę światłem” 👉 „Still fighting” Anny Juszkiewicz


❗️WYRÓŻNIENIA


„Już czas” Daniela Zarewicza za “opowieść i klimat miejskiej partyzantki”


„Towary” Patrycji Maciaszek za “wieloznaczną i ciekawą formalnie interpretację tematu”


„Cicha czerwień” Jacka Orła za “zamysł i szczegółowo dopracowane wykonanie”

Podobne artykuły