Kanada. Lepsza dostępność do antykoncepcji farmakologicznej i ochrona klinik aborcyjnych

Ontario jest trzecią prowincją po Albercie, Quebeku i Nowym Brunszwiku, która w pełni refunduje tabletkę aborcyjną Mifegymiso (połączenie misoprostolu z mifepristone). Wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne i recepta od lekarza, który odbył internetowe szkolenie z przeprowadzania aborcji medycznej.

Rząd Ontario argumentuje, że udostępnienie pigułki za darmo da kobietom więcej autonomii w kwestii zdrowia reprodukcyjnego, usunie bariery finansowe I zwiększy dostępność aborcji, szczególnie w obszarach wiejskich. Ministra ds. Statusu Kobiet Indira Naidoo-Harris dodaje, że ta decyzja oznacza sprawiedliwy i równy dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży bez opłat, i wyjątków”.

W prowincji Ontario trwają też prace nad prawem stanowym, które ma chronić osoby pracujące i przebywające w klinikach aborcyjnych. Zapis dotyczyłby stworzenia buforowej strefy bezpieczeństwa wokół klinik aborcyjnych. Obecnie toczy się dyskusja nad wielkością stref. „Stworzenie takich stref, gwarantowałoby kobietom bezpieczny dostęp do świadczeń medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem ich prywatności i godności.” – powiedział Yair Naqvi, członek samorządu prowincji. Podobne strefy buforowe funkcjonują już w prowincjach Kolumbia Brytyjska, Nowa Funlandia i Labrador oraz Quebec.

Źródła:
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,115167,22161200,w-polsce-pigulka-dzien-po-tylko-na-recepte-a-w-kanadzie-tabletka.html

Sault Star

http://www.cbc.ca/news/canada/kitchener-waterloo/abortion-clinics-bubble-zones-lyndsey-butcher-1.4232561