Irlandia – wiatr zmian?

Rekordowa frekwencja na dublińskim Marszu za Wyborem (50 000 osób) pokazała, że w Irlandii rośnie potrzeba liberalizacji prawa antyaborcyjnego. Komisja parlamentarna uznała, że nie należy utrzymywać pełnego brzmienia 8. poprawki do konstytucji. Ta właśnie poprawka wprowadziła niemal całkowity zakaz przerywania ciąży, nadając płodom od poczęcia status obywateli. Szansą na zmianę stanu prawnego jest referendum zapowiedziane na 2018 rok.

Przypomnijmy, że kobiety w Irlandii mogą dokonać aborcję tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie zdrowia i życia lub gdy 3 lekarzy (w tym 2 psychiatrów) orzeknie o dużym ryzyku popełnienia samobójstwa. Kara za nielegalną aborcję jest do 14 lat pozbawienia wolności (nie tylko dla lekarzy, także dla kobiet).

Badania Ipsos MRBI dla The Irish Times wskazują na duże poparcie społeczne dla złagodzenia prawa. 70% domaga się uchylenia 8. poprawki. 57% opowiada się za dopuszczeniem trzech wyjątków od zakazu aborcji, czyli gwałt, nieodwracalne upośledzenie płodu  i zagrożenie dla życia kobiety. Około 25% ankietowanych poparłoby dostęp do legalnej aborcji do 22 tygodnia ciąży bez względu na powód. W nieco nowszym sondażu na zlecenie Amnesty International 60% jest za aborcją na żądanie.

Powstaje coraz więcej materiałów kampanijnych ilustrujących cierpienie kobiet pozbawionych prawa do samostanowienia. Na stronie  Choicebox kobiety w różnorodny, często poetycki sposób, wyjaśniają, czym restrykcyjny zakaz jest dla nich w rzeczywistości.

Wiralowo rozprzestrzeniał się w sieci także klip  “25 Annoying Things About Being Pregnant” stworzony przez Amnesty International jako element kampanii Repeal the Eighth. Bohaterki wyjaśniają w nim, dlaczego dostęp do bezpiecznej I legalnej aborcji jest tak ważny I dlaczego należy I warto o niego walczyć. 

Jednocześnie w Irlandii Północnej doszło do bezprecedensowego procesu. Przed Sądem Najwyższym Zjednoczonego Królestwa różne organizacje prawnoczłowiecze dowodziły, że kryminalizacja aborcji w przypadku gwałtu, kazirodztwa i nieodwracalnych wad płodu jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Wysłuchanie zainicjowała Komisja Praw Człowieka Irlandii Północnej wykazując, że restrykcyjne prawo uderza w szczególnie wrażliwą grupę –  kobiety i dziewczęta – oraz poddaje je nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu. Data ogłoszenia wyroku jest jeszcze nie znana, ale najprawdopodobniej nastąpi to na początku 2018 roku.

Źródła:

 Irish Times

https://www.irishtimes.com/news/politics/poll-shows-strong-desire-to-change-abortion-access-1.3247453

 https://www.theguardian.com/world/2017/oct/23/supreme-court-to-hear-challenge-to-northern-ireland-abortion-law

https://www.bustle.com/p/pregnant-women-in-ireland-discuss-the-devastating-effect-of-the-countrys-abortion-ban-74328

https://www.theguardian.com/world/2017/oct/06/irish-voters-oppose-legalisation-abortion-poll-shows

https://www.irishtimes.com/news/social-affairs/majority-would-support-abortion-on-demand-says-amnesty-poll-1.3275762